• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Ombudsmanlık

Ombudsmanlık

Dünyada ve Türkiye'de

Ombudsmanlık

57,00 ₺ 48,00 ₺
İdarenin Denetimi
Ombudsmanlık Müessesesi
Dünyadan Örnekler
6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun İncelenmesi
Anayasa Mahkemesi Kararı

Günümüzde kamu yönetimi alanında çok köklü ve kapsamlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Bu süreçte bir yandan, devlete olan bakış açısı değişmekte ve devletler kamu yönetimlerini buna uygun bir şekilde yapılandırmakta, diğer yandan kamu yönetimine hakim olan katı, bürokratik ve geleneksel anlayış hakim konumunu yitirmekte ve kamusal hizmetler ile bu hizmetlerin görülmesindeki yöntem, teknik ve süreçler değişime uğramaktadır.
Vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin birbirlerine karşı korunması kadar kamu idarelerine karşı korunması ve güvence altına alınması günümüz demokratik toplumlarının en temel özelliklerindendir. Ancak vatandaşların mağduriyetlerinin siyasi, idari, yargı, kamuoyu ve uluslararası denetim vb. birçok şekilde giderilmeye çalışılmasına karşın, istenilen düzeyde bir başarı sağlanamamaktadır.
Hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla doğrudan çalışan, hızlı, esnek ve maliyetsiz müesseseler oluşturulma çalışmaları neticesinde idareyi ve işleyişini tanıyan, somut araştırma ve inceleme yapabilen, şekil kurallarına daha az önem verip, şikâyetin özüne yönelik çözüm arayan dolayısıyla daha hızlı işleyen bir kuruma ihtiyaç duyulmuş ve bu bağlamda kamu hizmetlerinin kullanılması yaygınlaştıkça artan şikâyetleri karşılamak amacıyla ombudsmanlık müessesesi oluşturulmuştur.
Çalışmamızda idarenin denetimi hakkında kısa açıklamalar yapıldıktan sonra ombudsmanlık müessesesinin ortaya çıkışı, gelişimi ve yaygınlaşması mukayeseli hukuk çerçevesinde incelenmiş, ombudsmanlık müessesesinin başarılı bir şekilde uygulandığı ülkelerin uygulamalarına değinilmiştir. Daha sonra ülkemizde Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulmasını öngören 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ayrıntılı olarak incelenmiş, son olarak da 6328 sayılı Kanun’un bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan iptal davası ile Anayasa Mahkemesince verilen kararın değerlendirmesi yapılmıştır.

Barkod : 9786051462592

Yayın Tarihi : 2014 Ocak

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 408

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?