• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Bilişim Suçları

Bilişim Suçları

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda

Bilişim Suçları

  • Fiyatı 57,00 ₺
Bilişim suçlarının gelişen teknolojiye paralel olarak artmasına karşın bu konuda yapılan akademik ve bilimsel çalışmaların yetersizliği ve mevcut çalışmaların da içerik olarak yetersiz durumda olması bu alanda çalışmamıza etken olmuştur. Çalışmamızda 5237 sayılı TCK’da -Bilişim Alanında Suçlar- başlığını taşıyan 10. Bölümündeki 243, 244 ve 245’inci maddelerinde düzenlenen suçların kapsamı, suç ile korunan hukuki yarar, suçların maddi ve manevi unsurları, teşebbüs, iştirak ve içtimayı içeren suçların özel görünüş şekilleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Bilişim suçlarının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndaki düzenleme yeri itibari ile genel sistematiğe uygun olup olmadığı ayrıca bilişim suçlarının suç ve ceza orantılılığı bakımından ceza adaletini sağlayıp sağlamadığı hususları irdelenmiş, ceza adaleti bakımından hakkaniyete uygun olmayan yönleri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda bilişim suçları ile ilgili yapılacak yeni düzenlemelerin nasıl olması gerektiğine işaret edilerek cezada adaletin sağlanmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Bilişim suçları ile ilgili daha önce yazılmış tüm kaynaklara ulaşılarak bu çalışmamızda yer verilmeye çalışılmıştır. Konu başlığı altında çok sayıda yabancı ülkedeki düzenlemeye ve doktrindeki farklı görüşlere değinilmiş, Yargıtay’ın son tarihli kararlarından örnekler verilmiştir. Çalışmanın araştırmacıların yanı sıra uygulayıcıların da başvurabileceği bir kaynak olmasına özen gösterilmiştir.
Çalışmamızın sonucunda, -bilişim alanında suçlar- başlığı altında düzenlenen bazı maddelerin suçla korunan hukuki yarar gözetildiğinde bu kısımda düzenlemesinin uygulamada adaletsiz sonuçlar doğurduğu, mevcut yasada yaptırıma bağlanmayan bazı fiillerin mukayeseli hukukta olduğu gibi yaptırım altına alınması gerektiği ayrıca suç ve ceza orantılılığının sağlanması bakımından mevcut düzenlemede yapılması gerekli değişikliklere yer verilmiştir.

Barkod : 9786051464305

Yayın Tarihi : 2014 Ağustos

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 256

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?