• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Sağlık Hukuku Rehberi

Sağlık Hukuku Rehberi

Sağlık Hukuku Rehberi

  • Fiyatı 50,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Sağlık Hukuku
Sağlık Hukuku Uygulama Örnekleri
Sağlık Hukukunun Temel Kavram ve Kurumları
Ceza, Tazminat ve Disiplin Sorumluluğu
Memur Yargılanması Usulü
Hasta Hakları Hukuku
Danıştay ve Yargıtay İçtihatları

Sağlık hukuku ülkemizde oldukça yeni sayılabilecek multi-disipliner bir uzmanlık alanı. Bu alanda özellikle hukukçuların yazdığı eserler, sadece hukuk formasyonu bulunmayanların değil, hukukçuların bile anlamakta zorluk çekebileceği teknik hukuk kavramlarına boğulmuş uzun paragraflardan ve klişe metinlerden oluşmaktadır.
Sağlık hukuku eserleri, temel bir hukuk formasyonu gerektirdiğinden, örgün öğretim veya yaygın eğitim araçları ile bu formasyonu alamamış kişilerin yazdıklarında da bazı kavram kargaşalarına ve anlam kaymalarına rastlamak mümkün olabilmektedir.
İstedim ki, sağlık hukukuna ait temel kavram ve kurumları, bu alanı öğrenmeye ihtiyaç duyabilecek herkes için, pratik ihtiyaçları karşılayabilir ölçekte, anlaşılır bir dille, kısa ve özlü bir anlatımla aktarmaya çalışayım. Bunun için (yüksek) mahkeme kararlarını esas almayı uygun gördüm. Sonuçta yaşayan sağlık hukuku problemlerini kesin çözüme kavuşturan ve -içtihadi hukuk-u inşa eden mahkemelerdir.
İlke kararı niteliğinde gördüğüm Yargıtay ve Danıştay kararlarına yer vermeye çalıştım. Anlaşılır bulduğum karar metinlerini tırnak içinde iktibas ettim. Benim dahi anlamakta zorlandığım uzun ve karmaşık metinlerdeki tırnak işaretlerini kaldırıp, zülf-ü yâre dokunmayacak sadeleştirici tasarruflarda bulundum.
Sağlık hukuku alanında pek hızlı bir ivme ile, çok yönlü ve -sadre şifa- bir birikim oluştuğunu, çok sayıda nitelikli eser ortaya konduğunu, akademik düzeyde programlar açıldığını ve bilimsel araştırmalar yapıldığını memnuniyetle izlemekteyim. Sağlık Hukuku Bibliyografyası çalışmam bunun somut bir göstergesidir.
Bu eserin de, sağlık hukuku problemleri ile karşılaşıp çözüm arayan hasta ve hasta yakınları yanı sıra, bu problemlerin çözümünde onlara yardımcı profesyonel meslek mensupları için de yol gösterici ve ışık tutucu rehber bilgiler ihtiva etmesine özen göstermeye çalıştım. Sağlık meslekleri mensupları kadar hukukçular için de yararlı olabileceğini ümit ve temenni ediyorum.

Barkod : 9786051465012

Yayın Tarihi : 2014 Kasım

Kapak Türü : KArton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 284

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?