• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Karayoluyla Tehlikeli Eşya Taşıması

Karayoluyla Tehlikeli Eşya Taşıması

Taşıma Hukukunda

Karayoluyla Tehlikeli Eşya Taşıması

  • Fiyatı 44,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Ticaret Hukuku
Bu kitapta, taşıma hukukunda karayoluyla tehlikeli eşya taşıması hukuki sorumluluk boyutuyla incelenmekte, bu taşımalar gerek ulusal gerekse uluslararası taşımalar açısından ele alınmaktadır.
Bu kitabın konusunu herhangi bir eşya değil, belli nitelikleri haiz tehlikeli eşya taşıması oluşturmaktadır. Nitelikleri itibariyle bu eşya taşımaları hassasiyet arz ettiğinden tehlikeli eşya taşıması bir takım özel düzenlemelere tabi tutulmuştur. Mevzuatta özel düzenlemelerin bulunmadığı hallerde ise, karayoluyla eşya taşımasına ilişkin genel hükümler uygulama alanı bulmaktadır.
Tehlikeli eşyanın ilgili mevzuatta tanımlanmasından genellikle kaçınılmış olmasıyla birlikte, tehlikeli eşya; doğal özellikleri veya taşıma sırasındaki durumu sebebiyle genel emniyet ve düzeni, dolayısıyla insanların ve diğer canlıların hayatını ve beden bütünlüğünü, kendisi dışındaki eşyaların varlığını veya çevreyi tehdit eden her türlü katı, sıvı ve gaz halindeki nesneler olarak tanımlanabilir. Tehlikeli eşyalar katı halde olabileceği gibi belli sınırlara sahip olmak şartıyla sıvı veya gaz da olabilir. Sıvı veya gazlarda bu sınırlar içinde bulundukları kap, şişe, tüp, tanker vb. muhafaza malzemeleridir.
Tehlikeli eşya taşımasında taraflar için eşyanın teslim alınmasından hak sahibine eşyanın teslimine kadar taşıma sözleşmesinden doğan bir takım hak ve yükümlülükler mevcuttur. Ayrıca taşıyıcının tehlikeli eşya taşımasında taşımanın temel sorunlarından olan hasar, ziya ve gecikmeden doğan sorumluluğu da bulunmaktadır. Bunun yanında taşıyıcı tehlikeli eşya taşımasında başka kişilerin fiil ve ihmallerinden sorumlu olabilmektedir.
Her taşımada olduğu gibi karayoluyla tehlikeli eşya taşımasında da yapılacak olan taşıma için başta taşıma senedi, yük senedi ve refakat bilgi ve belgeleri olmak üzere bir takım belgelerin kullanılması gerekmektedir. Bu kitapta bu hususlar da değerlendirme konusu yapılmaktadır.

Barkod : 9786051466644

Yayın Tarihi : 2015 Temmuz

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 135

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?