• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşıma Hukuku ve CMR

Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşıma Hukuku ve CMR

Özetli - İçtihatlı Yargıtay Uygulamasında

Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşıma Hukuku ve CMR

  • Fiyatı 175,00 ₺
Taşıyan Sıfatı
Taşıyıcının Sınırlı Sorumluluğu
Taşıma ve Teslim Engelleri
Taşıyıcının Kastı veya Eşdeğer Kusuru
Teslimde Ödeme Kaydına Uyulmaması
Karma Taşıma
Müteakip Taşıma
Zamanaşımı
Yetkili Mahkeme
Sözleşmeye Aykırı Koşulların Hükümsüzlüğü

Bu çalışma da uygulamada en çok uyuşmazlık konusu olan kara taşımacılığının uluslararası boyutunu da düzenleyen ve Ülkemizinde taraf olduğu CMR Konvansiyonu hükümleri Yargıtay’ın yerleşik uygulamları doğrultusunda irdelenmiş, Hukuku Genel Kurulu ile bu alandaki uyuşmazlıkların temyiz incelemesiyle görevli Yargıtay Yüksek 11. Hukuk Dairesi’nin Konvansiyonu’na ilişkin kararları sözleşme bağlamında sistematik bir tasnife tabi tutulmuş, özetlenerek kararlara kolayca ulaşmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca istikrarlı uygulamayı yansıtmak için aynı tür uyuşmazlıklarla ilgili olarak temyiz incelemesinden geçen çok sayıda benzer nitelikteki kararlar yan yana işlenmiştir.
Bu çalışmanın temel amacı uygulama birliğine katkıda bulunmak başta olmak üzere doktrine karar zenginliği de sağlamaktır. Bunu yaparken özellikle kararların bütünlüğünü bozmadan, kişisel verilerden arındırılarak ve kararın Konvansiyonun özellikle ilgili maddesiyle kısmı ön plana çıkarılmak suretiyle takdimine bir hayli gayret sarfettim. Öte yandan, karar düzeltme istemi sonucu ilgili Hukuk Dairesi tarafından verilmiş olan karardan dönülmüş ise ulaşılabildiği ölçüde ilgili kararların altına bu kararları da işlemeye özen gösterdim.
Kararlarda emeği geçen Daire başkanlarına, üyelere ve tetkik hakimlerine teşekkürü bir borç bilirim. Kitabın herkese faydalı olması ümit ve temennisi ile.

Barkod : 9786051467313

Yayın Tarihi : 2015 Kasım

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 1342

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?