• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Mali Hukuk Terimler Sözlüğü

Mali Hukuk Terimler Sözlüğü

Mali Hukuk Terimler Sözlüğü

89,00 ₺ 75,00 ₺

Sosyal ve ekonomik yaşantımızın bir parçası mali hukuk alanındaki terminoloji, her geçen gün ekonomi ve finans alanındaki aktör ve kurumların düzenlemeleri, uygulama ve politikaları ile genişlemekte ve zenginleşmektedir.

Öyle ki, vergi hukukundan bütçe uygulamalarına harcama politikalarının oluşturulmasından gider ve ihale yaklaşımlarına, borçlanma ve kamu maliyesi alanlarına kadar birçok disiplinde varlığını sürdüren bir çerçeveyi içine almaktadır.

Günümüzde mali alanda, gerek hukuki mevzuat ve doktrinde, gerekse uygulamacıların kullandıkları, kavram, terim ve sözcükler, ortak bir paydada anlaşılabilir bir hukuki kapsayıcılığı ortaya koymak adına önemli birer işlev görmektedir.

Önemli olan, kullanılan kavramlara atfedilen değer ve ortak bir paydada anlamlandırmanın yapılmasıdır. Farklı anlamlandırma ve değerlendirmeler maalesef, bir bütün olarak aynı dili konuşmayı, kitlelere ulaşmayı ve sonuçta ortak hedef ve politika üretiminde yeterli başarıyı mümkün kılmamaktadır.

Bu eser, yasal müktesebat ve mesleki/kurumsal birikimler de dikkate alınarak mali hukuk alanında kullanılan temel/ilişkili terimlerin tanımları ile gerektiğinde kısa açıklama ve analizlerini kapsamına almaktadır.

Tanımlanan terime, koyu ve düz karakterlerle, ingilizce karşılıkları ile eş anlamlı veya ilişkili terimlere ise yanında açık ve italik karakterlerle yer verilmiştir. Ayrıca terimin ilgili olduğu alan veya yasal ve idari düzenleme kaynakları da belirtilerek daha kolay bir erişim imkânı hedeflenmiştir.

Alanında ilk ve başlangıç sayılabilecek bu eserin tabidir ki izleyen basımlarında, bir yandan eksikliklerin giderilmesi, diğer yandan literatüre kazandırılan yeni terimlerle zenginleştirilmesi, sürekliliğe ve dinamik bilgilendirmeye katkı sunacaktır.

Barkod : 9786257595544

Yayın Tarihi : 2021 Haziran

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 672

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?