• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Medeni Hukuk Pratik Çalışmalar

Medeni Hukuk Pratik Çalışmalar

Medeni Hukuk Pratik Çalışmalar

Temel Kavramlar - Kişiler Hukuku - Aile Hukuku

110,00 ₺ 93,00 ₺

Bu eser, öğrencilere, teorik bilgilerini somut uyuşmazlıklara uygulama kabiliyeti kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla ilk kısımda “Medeni Hukukta Pratik Çalışma Çözümüne İlişkin Yöntem ve Temel İlkeler” başlığı altında pratik çalışma çözümüne ilişkin yöntem üzerinde durulmuş, adım adım bir pratik çalışmanın nasıl çözülmesi gerektiği örnekler ve kısa açıklamalarla gösterilmeye çalışılmıştır.

Eserde, medeni hukukun temel kavramları, kişiler hukuku ve aile hukukuna dair 55 çözümlü pratik çalışmaya yer verilmiştir. Bunlar, Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2004 yılından beri yürütmekte olduğum Medeni Hukuk dersinde, kitabın yazarları olan asistanlarım ve mesai arkadaşlarımla birlikte pratik çalışma dersleri için hazırladığımız olaylar ile daha önce sorulmuş sınav sorularından oluşmaktadır. Bu örneklerin seçilmesinde, mümkün olduğu kadar her konuya ilişkin bir örnek olmasına gayret edilmiş, önemine binaen bazı konularda birden fazla örnek olaya yer verilmiştir.

Çalışma 14 bölümden oluşmaktadır. Her bölüm, o bölümün konusuna dair öğrencinin bilmesi gereken teorik konuları hatırlatan sorularla başlamaktadır. Daha sonra konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak şemalara yer verilmiştir. Ayrıca o konuyla ilgili Yargıtay kararlarından alıntılar yapılmıştır. 

Olay çözümlerinde de öğrenciye yol gösterebilme amacıyla öncelikle olaydaki hak veya hukuki ilişkiye ilişkin tespitleri gösteren tablolara yer verilmiştir. Bunu takiben, sorular çerçevesinde ve başlangıçta belirtilen yönteme göre olay çözümü yapılmıştır.

Eserde, çözümlü pratik çalışmalar yanı sıra 21 çözümü verilmemiş pratik çalışma ve 40 çoktan seçmeli test sorusu yer almaktadır.

Bu eser, yıllar boyunca pratik çalışma ve sınav sorusu olarak hazırlanan metinlerin birleştirilmesi, cevaplandırılması, tablolar ve şemalar eklenmesi, konuyla ilgili Yargıtay kararlarının derlenmesi suretiyle meydana getirilmiştir. 

Barkod : 9786258092752

Yayın Tarihi : 2022 Nisan

Kapak Türü : Karton Kapak

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 448

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?