• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Ceza Muhakemesi Hukukunda Kontrollü Teslimat

Ceza Muhakemesi Hukukunda Kontrollü Teslimat

Ceza Muhakemesi Hukukunda Kontrollü Teslimat

80,00 ₺ 68,00 ₺
Sınıraşan suçların giderek genişleyen ve karmaşık bir hal alan yapısı, gelecek bin yılda karşılaşacağımız en büyük tehlikelerden biri olacaktır. -
-Sınıraşan suçların failleri hukuk düzeninin engellerini aşmak için her gün yeni yollar aramaktadırlar. Bizim temel stratejimiz bu suç faaliyetlerini engelleyecek önlemler almak olmalıdır. -
Dünyanın en gelişmiş devleti sıfatını haiz Amerika Birleşik Devletleri’nin, İç Güvenlik Bakanı olarak 2013 yılından bu yana görevde bulunan Rand Beers tarafından yukarıda zikredilen cümleler, sınıraşan suçların vehametini ve bu suçlarla mücadelenin gerekliliğini ortaya koyan veciz söylemlerin etkileyici örneklerindendir.
Birden çok devletin egemenlik alanını kapsayan ve organize şekilde işlenen sınıraşan suçlarla mücadele, devletlerin aralarında koordinasyon ve işbirliğine gitmeden altından kalkabilecekleri boyutu çoktan aşmıştır. Zira teknolojinin modern hayatı kolaylaştırmak bakımından sunduğu imkânların illegal örgütler tarafından suç işlenmesini kolaylaştırmak amaçlı kötüye kullanıldığı da yadsınamaz bir gerçektir.
Kapsam itibarıyla örgütlü suçlar bünyesinde yer alan ve bu nedenle oldukça temkinli/gizli işlendiği bilinen sınıraşan suçların elebaşlarının tespit edilerek yakalanmasının ve yönettikleri örgütün hiyerarşik yapılanmasının deşifre edilmesinin bir ülkenin sınırları içerisinde ve ulusal düzeydeki soruşturma tedbirleriyle mümkün olamaması nedeniyle suçla mücadelede daha etkili sonuçlar veren ve devletlerarası iş birliğini kolaylaştıran yöntemlerin geliştirilmesi zorunluluk halini almıştır. İşte bu noktada, zikredilen sorunların çözümünde etkili bir yöntem olarak -kontrollü teslimat- kurumu karşımıza çıkar. Kontrollü teslimat, sınıraşan suçların soruşturulmasında etkili sonuçlar veren bir kurum olsa da, uygulaması yönünden birden çok devleti ilgilendiren yapısı halen sorunlarla karşılaşılan bir kurum olma özelliğini sürdürmektedir.
Çalışmamızda, 1996 yılında 4208 sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ile Ülkemiz mevzuatına dâhil olan ancak özü itibarıyla özel bir soruşturma tedbiri olan kontrollü teslimat kurumu, hem mukayeseli hukuk hem de iç hukukumuz bakımından inceleme konusu yapılarak farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.

Barkod : 9786051467399

Yayın Tarihi : 2015 Ekim

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 360

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?