• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Çifte Vergilendirmeyi Önleme Andlaşmalarının İç Hukuktaki Konumu

Çifte Vergilendirmeyi Önleme Andlaşmalarının İç Hukuktaki Konumu

Çifte Vergilendirmeyi Önleme Andlaşmalarının İç Hukuktaki Konumu

"Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi ve Model Şerhler Bağlamında Bir İnceleme"

84,00 ₺ 71,00 ₺
Çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmaları, uluslarararası hukuksal çifte vergilendirmenin ve vergi kaçakçılığının önlemesi, vergi gelirlerinin ve yabancı yatırımların artması gibi pek çok hukuki ve iktisadi fonksiyonu üstlenen bir uluslararası hukuk kaynağıdır. Anılan andlaşmaların önemi üstlendikleri fonksiyonları yerine getirmedeki başarılarına koşut olarak giderek artmaktadır. Günümüzde iki veya çok taraflı iki bini aşkın çifte vergilendirmeyi önleme andlaşması yürürlüktedir . Küresel düzeyde artan önemine paralel bir biçimde söz konusu andlaşmalar Türk Hukuku’nda da önem kazanmıştır. Öyle ki bu satırların yazıldığı tarih itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti seksen adet çifte vergilendirmeye önleme andlaşmasının tarafı konumundadır .
Bu çalışmanın yapılmasındaki ana motivasyon da çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmalarının farklı hukuk düzenlerinde ve Türk Hukuku’nda artan önemidir. Çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmalarını ilk kez incelediğimizde akademik merak uyandıran bazı sorular ise doçentlik takdim tezi olarak anılan kaynağın iç hukuktaki konumunun seçilmesinin nedenidir. Bu bağlamda andlaşmaların Türk Hukuku’ndaki hiyerarşik konumu, iç hukuk normlarıyla ilişkisi ve çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmalarıyla iç hukuk normları arasındaki çatışmaların çözümü ilgi uyandıran ilk sorular olmuştur.
Çalışma derinleştirildikçe ulusal ve uluslararası öğreti ve yargı kararlarında sıklıkla başvurulan Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi ile Model Şerhlerinin iç hukuktaki etkileri de sorgulanmaya başlanmış ve bu konularda nispeten az çalışma olduğu görülmüştür. Bu nedenle ilerleyen süreçte andlaşmaların uygulanmasında son derece önem arzeden bu kaynaklar da konuya dahil edilmiştir.
Çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmalarının iç hukuktaki konumu hakkında uluslararası vergi hukuku ve Türk Hukuku bakımından derinleşmek isteyen akademisyen ve uygulayıcılara, özellikle çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmaları, Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi ve Model Şerhlerinin Türk Hukuku’ndaki konumlarıyla ilgili çıkarımların yardımcı olacağını umut ediyorum.

Barkod : 9786051467443

Yayın Tarihi : 2016 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 356

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?