• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

İmar Kanunu Uygulama Rehberi

İmar Kanunu Uygulama Rehberi

Açıklamalı - İçtihatlı

İmar Kanunu Uygulama Rehberi

390,00 ₺ 335,00 ₺

Açıklamalı- İçtihatlı İmar Kanunu Uygulama Rehberi isimli çalışmamızın ilk 5 baskısı büyük ilgi görmüş ve uygulamada karşılaşılan sorunların giderilmesinde uygulayıcılara yardımcı bir çalışma niteliği kazanmıştır. Görülen bu yoğun ilgili için öncelikle tüm okurlarımıza teşekkür ederiz.

Kitabın 5.baskısının yayımlanmasından sonra İmar Kanunu ve ilgili mevzuatta önemli değişiklikler olmuştur. Gerek mevzuatta yapılan değişiklikler ve gerekse uygulayıcılardan gelen talepler dikkate alınarak 6. baskıda kitap tamamen yenilenmiş; ismi de içeriğine bağlı olarak Açıklamalı- İçtihatlı İmar Kanunu Uygulama Rehberi ve İmar Davalarında Başvuru Yolları (İstinaf ve Temyiz) olarak değiştirilmiştir.

Çalışmanın yeni baskısında ayrı kitap çalışmalarına konu edilebilecek olan 6306 sayılı Kanunla ve 4708 sayılı Kanunla ilgili açıklamalar ile ilgili yargı kararları, bu çalışmanın tamamen imar kanunu üzerine olması düşüncesiyle, kitaptan çıkartılmıştır.

Yeni baskıda yine 3194 sayılı İmar Kanunu maddeleri esas alınmaktadır. Kitabın 5.baskısının yayımlanmasından sonra 7153 Sayılı Kanun, 7181 sayılı Kanun, 7221 sayılı Kanun, 7226 sayılı Kanun ile İmar Kanununda gerçekleştirilen değişiklikler, gerekçeleri ile birlikte, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Aynı şekilde, imar barışı (affı) olarak da bilinen, İmar Kanunun Geçici 16. maddesinin uygulanmasında birçok sorun ortaya çıkmış olması nedeniyle bu konu ayrıntılı olarak ele alınıp incelenmiştir.

Bu basıda, eski tarihli içtihatların birçoğu çalışmadan çıkartılmıştır. Çıkartılmayan kararların ise sadece kısa özetlerine yer verilmiştir. Kitapta daha çok Danıştay’ın güncel ve geçerli olan (2020-2019-2018 yıllarında ait kararlar) kararlarına yer verilmiştir. Bu sayede okuyucular en güncel içtihatlara ulaşabileceklerdir.

Kitapta önceki baskılardan farklı olarak imar davalarının ne şekilde nerelerde açılacağı, hangi işlemlere karşı imar davaları açılabileceği, bu davalarda verilecek olan kararlara karşı istinaf ve temyiz başvurularının nerelere ne şekilde yapılacağı konusu daha ayrıntılı olarak ele alınmış ve okuyucunun bu konularda bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı şekilde uygulamada çok yoğun olarak kullanılan ve içtihat kararlarında da yer alan imar mevzuatıyla ilgili temel yönetmelik hükümleri de çalışmanın ilgili bölümünde tam metin olarak okuyucuya sunulmuştur.

Kitapta uygulayıcıların ve okuyucuların talepleri doğrultusunda örnek dava dilekçelerine yer verilmiştir. Bu dava dilekçeleri uygulamada dava açacak kişilere yol gösterir niteliktedir. Bilindiği üzere idari yargılama usulünde yazılı yargılama usulü geçerli olup, zaman zaman dava dilekçelerinin usul kurallarına uygun olarak hazırlanmaması nedeniyle davacıların hak kaybına uğramaları söz konusu olabilmektedir. Kişilerin usulî sebeplerle hak kaybına uğramamaları için kitapta var olan örnek dava dilekçelerine, güncel dava örneklerinden derlenen, yeni dava dilekçeleri eklenmiştir.

Barkod : 9786257802550

Yayın Tarihi : 2020 Ekim

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 6

Sayfa Sayısı : 1095

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?