• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Terör Örgütleri ve Terör Suçları

Terör Örgütleri ve Terör Suçları

Terör Örgütleri ve Terör Suçları

  • Fiyatı 149,90 ₺

Terör suçları, son yıllarda hem devleti, hem yargıyı, hem de ülkemizde yaşayan birçok insanı ilgilendirir hale gelmiştir. Bu dinamik, yaygın ve çeşitlilik gösteren terör eylemleri konusunda her geçen gün yeni bir içtihat çıkmakta, ilgili kişi ve kurumlar bu yeni içtihatlarla yeniden şekillenmektedir. İçtihat makamı olan Yargıtaydan çıkan kimi kararlar hakkında sesli itirazlar yükselmesine rağmen terör eylemlerinin değerlendirilmesi ve tanımlanması konusunda makul bir orta yolun bulunduğu söylenebilir.

Son dönemin modern terör örgütü olan FETÖ/PDY’nin legal görünümlü illegal örgüt oluşu nedeniyle delillendirmede sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle ByLock konusunda çıkan her yeni içtihat, yerel mahkemeleri oldukça endişelendirmektedir. İlk zamanlar kuvvetli delil iken “mor beyin” ismiyle maruf yöntemle yaklaşık 12.000 kişiye hileli bir şekilde, kişilerin haberi olmaksızın, birileri tarafından yüklendiğinin kabulüyle ByLock programı bazı durumlarda delil olma özelliğini yitirmiştir. Bu durum karşısında hem vatandaşlar hem de yerel mahkemeler dijital delillere mesafeli yaklaşmaya başlamışlardır.

Bu baskıda zikredilen konular yanında uygulamaya yön vereceğine inandığımız yeni içtihatlar çerçevesinde mevcut suçlar yeniden gözden geçirilerek eklemeler yapılmış ayrıca yeni terör suçlarıyla da zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme ve terör örgütü adına suç işleme konuları müstakilen incelenerek son çıkan yargı kararları çerçevesinde FETÖ/PDY terör örgütüne yapılan himmet, kurban bağışı, Bank Asya’ya para yatırılması gibi konular açıklığa kavuşturulmuştur.

Yine terör ağır ceza mahkemelerinde görülen 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Yasaklara aykırı hareket etme”, “Direnme” ve “Toplantı ve yürüyüşe silahlı katılma” suçları bu  baskıda detaylıca incelenmiş, konu sonlarında güncel Yargıtay kararlarına yer verilmiştir.

Barkod : 9786058213722

Yayın Tarihi : 2018 Eylül

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : II.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 895

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?