• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Elektrik Piyasasının Düzenlenmesi ve Düzenleyici Kurumları

Elektrik Piyasasının Düzenlenmesi ve Düzenleyici Kurumları

Türk ve Alman Hukukunda

Elektrik Piyasasının Düzenlenmesi ve Düzenleyici Kurumları

  • Fiyatı 45,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Enerji Hukuku
İdare, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, bu zamana kadar kullandığı yöntemler dışında yeni bir takım yöntemler kullanmaya başlamıştır. Bir başka ifadeyle, ekonomi ve teknolojideki gelişmeler hukuku ve dolayısıyla kamu hizmeti anlayışını da etkilemiştir. Bu değişimden en fazla etkilenen sektörlerden birisi de elektrik sektörüdür. Elektrik piyasasına yönelik faaliyetler bizim hukukumuza göre genel anlamda kamu hizmeti kabul edilmektedir. Fakat bu alanda serbestleşme yaşandıkça elektrik piyasası faaliyetlerinin kamu hizmeti niteliği kuşkusuz tartışılmaya başlanacaktır.
Bu çalışmada elektrik piyasası faaliyetleri ve düzenlenmesi, İdare Hukuku ilişkisi çerçevesinde ele alınmıştır. Elektrik Hukuku, günümüzde teknolojiye bağlı olarak Telekomünikasyon Hukuku ile en hızlı gelişen alanlardan birisi olan Enerji Hukukunun önemli bir türünü oluşturmaktadır.
Türk ve Alman İdare Hukukları açısından ela alacağımız elektrik piyasasının düzenlenmesi konusunda, öncelikle elektrik, enerjinin bir türü olduğu için enerji kavramını açıklayamaya çalışacağız. Çalışmada elektrik piyasasının düzenlenmesinde kullanılan iki önemli unsur, lisans ve ayrıştırma konuları ele alınacaktır. Türkiye’de düzenleyici ve denetleyici kurumlar daha çok Fransız sistemi örnek alınarak gelişmiştir. Bu tür kurumların Almanya’daki kuruluşu ve örgütlenmesi ciddi anlamda araştırılmamıştır. Biz farklı bir bakış açısının oluşması için çalışmamızda bu konuya da yer verdik.

Barkod : 9786055336929

Yayın Tarihi : 2012 Nisan

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 304

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?