• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kriminoloji Dergisi Yıl:3 Sayı:2

Kriminoloji Dergisi Yıl:3 Sayı:2

Kriminoloji Dergisi Yıl:3 Sayı:2

  • Fiyatı 10,00 ₺

İlgili Kategoriler

Dergiler / Kriminoloji Dergisi
Uzun bir süre bir insanlarrın ve suç bilimcilerinin bir düşüncesi vardı: Suçluluk, yoksul alt sınıflara özgü bir şeydir. Zengin ve güçlü, ekonomik olarak kuvvetli bir kişinin suç faili olması söz konusu olmazdı. Yeni yüzyılda küreselleşme, teknolojik gelişmeler, özellikle mali suçların kimlik değiştirmesi ve hegemonik güçlerin güç kaybı paniklemeleri bu paradigmaları değiştirdi.
Kriminoloji dergisi bu sayısında, geniş bir yelpazede makalelere yer vermektedir. Yine suça ait ve suçun ortaya çıktığı mekanlar ile ilgili yaklaşımlara ülkemiz ve diğer ülke akademisyenleri tarafından gönderilen çalışmalar mevcuttur. Ayrıca bu sayımızda terör örgütlerine katılım ve terörle mücadelede ailelerin rolü incelenmektedir.
Kontrol teorileri, genel olarak kişilerin neden suça meylettiklerini araştıran teorilerdir. Literatürde değişik kontrol teorileri bulunmakta ve birbirleriyle farklılıklar göstermektedir. Dr. M. Murat Özer, Dr. Halil Akbaş ve Dr. İdris Güçlü, -Control Theories and Crime Over Life Course-(Yaşam Dönemeçlerinde Kontrol Teorileri ve Suç) başlıklı makalelerinde kontrol teorilerini özetlemeye ve aralarındaki farkları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Sibel Kalaycıoğlu ve Şebnem Düzgün, -Mekansal ve Sosyolojik Analizlere Dayalı Suç Önleme Yaklaşımları: Çankaya Merkez ve Bahçelievler Karakolları Örneği-isimli makalelerinde suç önlemenin paydaşları ve şartları tartışılmakta, paydaşlar arası etkileşim irdelenmekte, Çankaya Merkez ve Bahçelievler karakol bölgelerinde zamana ve mekâna dayalı bir suç tahmin modeli sunulmakta ve modelin oluşturduğu mekânsal suç kümelerinin sosyolojik açıdan değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Ruslan Zholdoshbaev, -Yasadışı Göçle Mücadele Politikaları: ABD, Türkiye ve Rusya Örnekleri-başlıklı çalışmasında Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde yasadışı göçle mücadele politikaları hakkında veri, analizlerde ve önerilerde bulunmaktadır.
Türkiye’de terör ve terörle mücadele, en önemli gündem maddelerinden biridir. Zira terörle mücadele uzun yıllar güvenlik güçlerinin bir mücadelesi olarak görülmüş ve bu çerçevede stratejiler geliştirilmiştir. Halbuki terörle mücadele tüm toplumsal kurumlar eliyle yürütülmesi gereken bir mücadeledir. Necati Alkan, -Terörle Mücadelede Ailelerin Rolü-başlıklı makalesinde toplumsal bir kurum olan ailelerin terörle mücadeledeki rolünü değerlendirmektedir.
Hüseyin Cinoğlu ve Yusuf Arıkan, -Terrorist Identity Formation in Hizbullah-başlıklı makalelerinde, kimlik inşa teorisi ve perspektifleri Türkiye Hizbullah terror örgütü mensuplarına uyarlanmıştır. Hizbullahçı kimliği detaylı bir biçimde resmedilmeye çalışılmıştır. Bu makalede ilk defa kimlik oluşum süreçleri bu örgüt özelinde incelenmiştir.
Niyazi Ekici, -Durkheim’ın Perspektifinden Türkiye’de İntihar Saldırıları-isimli makalesinde Durkheim’ın intihar tipolojilerinden yola çıkılarak terör amaçlı intihar eylemleri sosyolojik bir perspektifte ele alınmış, genel bir önleme politikası olarak birey ve sosyal grupların var olan Durkheim’ın kastettiği anlamdaki ahlaki düzene uyumları ve toplumsal entegrasyonlarının esas olduğu vurgulanmıştır.
Nurul Momen -Regulatory Bottlenecks: Capacity Assessment of the Access to Justice in Bangladesh-başlıklı maklalesinde, Güney Asya’nın kırılgan demokrasilerinde adli mercilere insanların ulaşımı noktasında Bengaldeş örneğinde incelemektedir.
P. E. Igbinovia ve Mrs. Blessing A. Edobor-Igbinovia, -Problems of Corruption in Local Governments in Nigeria-başlıklı makalelerinde Nijerya’nın yerel hükümetlerinin yolsuzluk problemleri ile ilgili detaylı bir analiz sunmuşlardır. Aynı zamanda analizin ötesine geçerek sayılan aksaklıklar üzerinden değşik çözüm önerileriyle makaleyi zenginleştirmektedirler.
Yusuf Arıkan ve Süleyman Şahin, -Sporda Şiddet ve Medyanın Etkisi-isimli makalesinde sporun olumsuz sonuçlarından şiddet ve medyanın bu şiddete etkisinin olup olmadığı araştırılmakta, konu literatürdeki tanımları ve güncel örnekleri ile ele alınacaktadır.

Barkod : 1307668X32

Yayın Tarihi : 2011 Temmuz

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı :

Sayfa Sayısı : 182

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe - İngilizce

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?