• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

İcra Hukuku

İcra Hukuku

Teorik - Açıklamalı - İçtihatlı

İcra Hukuku

  • Fiyatı 29,00 ₺
Takip talebi
Ödeme emri
Ödeme emrine itiraz
İtirazın iptali davası
İtirazın geçici olarak kaldırılması
İtirazın kesin olarak kaldırılması
Kambiyo senetlerine özgü takip yolu
Borçlunun kambiyo hukuku bakımından şikâyeti

Ekonomik ve sosyal sorunların artması, kişilerin birbirleriyle ve kurumlarla aralarındaki uyuşmazlıkları çoğaltmış, bu bağlamda icra takiplerinin artmasına neden olmuştur. Alacaklının, alacağını bizzat kendisinin alması suç oluşturduğundan, bu nedenle devletin organlarına başvurması zorunlu olduğuna göre bu hususların yasal dayanaklarının bilinmesi gerekir
İşte temel olarak, alacaklının alacağını devlet gücü ile ne şekilde alacağı icra hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Ancak, icra hukuku salt para alacaklarının tahsili ile ilgilenen bir alan olmayıp bundan başka mahkemelerce hüküm altına alınan çocuk teslimi, çocukla kişisel ilişki kurulması, taşınır teslimi, taşınmazların tahliye ve teslimi, bir işin yapılması veya yapılmaması, el atmanın önlenmesine dair kararların uygulanması da bu alana girmektedir.
Bu çalışmamızda, icra hukukunun tüm konuları sistematik olarak alınmış ve incelenmiş değildir. Uygulamada daha çok karşılaşılan konular seçilmiştir. Çalışmanın hem uygulamacılara hem de hukuk eğitimini sürdürenlere yardımcı olabilmesini amaçlayan bir yol ve yöntem izlenmiştir. Bu yönüyle, teori ve uygulamayı görmek isteyenler özellikle dipnotlarda belirtilen içtihatlara yoğunlaşacaklar, eğitimini sürdürenler ise sayfalarda yazılanları okuyarak bilgi edineceklerdir. Denediğimiz bu yöntemin ne derece başarılı olup olmadığını zaman gösterecek olup bu konudaki eleştiri ve önerilere açık olduğumuzu bildiririz.
Kitapta zikredilen içtihatlar tek tek hukuk dergilerinden ve kitaplardan alınmış, konuların daha iyi anlaşılması bakımından mümkün olduğunca özetleme yoluna gidilmemiş, tam metin olarak verilmeye çalışılmıştır. Alındıkları kaynak ayrıca gösterilmiştir. Bu anlamıyla denetime açık olup isteyen herkes kaynağın doğruluğunu test edebilir. Ayrıca nezdimizde bulunan ve yayınlanmamış Yargıtay kararları da çalışmada değerlendirilmiştir. Yollama yapılan eserler, dipnotlarda gösterildiğinden ayrıca bir kaynakça eklenmesine gerek duyulmamıştır. Ayrıntıya girmemeye özen göstermek suretiyle, tartışmalı konularda kendi görüşlerimiz de dile getirilmiş, katılmadığımız görüşler ile Yargıtay kararları eleştiri konusu yapılmıştır.

Barkod : 9786055336813

Yayın Tarihi : 2012 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : II.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 214

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?