• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Gümrük Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları

Gümrük Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları

Gümrük Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları

  • Fiyatı 45,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Ticaret Hukuku
Gümrük Vergisi
Gümrük İşlemleri
Gümrük Rejimleri
Gümrük Uyuşmazlıkları
Gümrük Kabahatleri ve Cezaları
Kanun Yolları
Yargı Kararları

Bir tür dış ticaret vergisi olan gümrük vergisi tarihte bilinen en eski vergilerdendir. Dünyada dış ticaretin serbestleştirilmesi eğilimleri gümrük vergilerinin ve gümrük konusunun önemini azaltmamıştır. Dış ticarette serbestleşme yönündeki gelişmeler dış ticaret önlemleri ve gümrük konusunu gittikçe karmaşıklaştırmıştır. Türkiye 1996 yılında AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı imzalamış ve tam üyelik için 1999 yılından beri süregelen ve devam eden süreç başlamıştır. Bu nedenle de, AB normları ve Dünya Gümrük Örgütü çalışmaları ile paralel düzenlemeler yapılmıştır. 4458 sayılı Gümrük Kanunu ile ilgili olarak ise yapılan değişikliklerle AB mevzuatına uyum sağlanmaya çalışılmıştır.
Kabahatler Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte gümrük vergisine ilişkin idari para cezalarının kimlere ve ne şekilde uygulanacağı, zamanaşımı ve cezada indirim oranının nasıl belirleneceği, cezada indirimden yararlanılması durumunda itiraz yoluna başvurulup başvurulmayacağı, cezalar bakımından kasıt unsurunun aranıp aranmayacağı, iştirak ve teşebbüs hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı gibi konularda tartışmalar ortaya çıkmıştır.
Kitabımızın konusunu gümrük uyuşmazlıkları, gümrük kabahatleri ve cezaları ile çözüm yolları bu kapsamda kanunların mukayesesi, uygulama, içtihatlar, doktrin görüşleri ve tenkitlerimiz oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı gümrük uyuşmazlıklarına sebebiyet veren durumların ve gümrük mevzuatının ihlali halinde öngörülen idari para cezalarının açıklanması ve gümrük idaresinin yaklaşımının ne olması gerektiği konusunda bir değerlendirme yapılmasıdır. Bu doğrultuda genel olarak konuya hakim olabilmek adına gümrük ve gümrük vergisi ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. Önemli bir devlet geliri olan gümrük vergileri gümrüğün temel bir kavramı olmasına rağmen ayrıntılı bir konu olduğundan unsurları ve usul kuralları temel hatlarıyla açıklanmıştır. Gümrük işlemleri, gümrük rejimleri, gümrük uyuşmazlıkları, gümrük kabahatleri ve çözüm yolları ele alınarak mevzuat hükümleri, uygulama, içtihatlar, doktrin görüşleri çerçevesinde ve diğer boyutlarıyla değerlendirilmiştir.

Barkod : 9786055263072

Yayın Tarihi : 2012 Mayıs

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 352

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?