• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Mesleki Müdahale Teknik ve Taktikleri

Mesleki Müdahale Teknik ve Taktikleri

Ceza İnfaz Kurumlarına Yönelik

Mesleki Müdahale Teknik ve Taktikleri

  • Fiyatı 27,00 ₺
Daha önceleri ceza infaz kurumlarında açılan hizmet içi eğitimlerde beden eğitimi dersi adı altında işlenen bu ders ceza infaz kurumu müdürleri, öğretmenleri ya da milli eğitim müdürlüğü ve gençlik spor müdürlüğünde görevli olup değişik branşlarda görevli olan öğretmenlerce veriliyordu.
Eğitim merkezlerinin açılması ile -bedensel ve toplu savunma sporları dersi- adı altında iki veya dört saatlik bir sürede başka kurumlardan gelen eğiticilerce verilmeye başlandı. Birkaç dönem bu şekilde devam eden derslerden istenilen verim alınamıyordu. Ceza infaz kurumlarında görev yapan personel bu dersleri başka kurumun eğiticilerinden öğreniyorlardı, bu eğiticiler ceza infaz kurumu personelini ve karşılaşacakları olayları bilmedikleri için ileriye dönük planlı çalışmalar yapılamıyordu.
Mesleğe alınan personelin tümünün sportif olması özelliğinin olması şartı gerekirken, İnfaz ve koruma memurları bile işe alınırken ve alındıktan sonra dahi sportif olması ve ceza infaz kurumu olaylarına müdahale konusunda uluslar arası standartlara uygun zor kullanma teknik ve taktikleri eğitimi gereğince verilememiştir. Fakat olaylara müdahale, fiziki güç, zor kullanma işini yapmakla görevlendirilen bu personelimizden bazıları yapmış oldukları müdahaleler sonucunda cezai kovuşturma geçirmiş hatta ağır cezalara maruz kalmışlardır.
2001 yılında Ankara eğitim merkezinde göreve başladım. Benim gelmemle beraber yakın savunma ve mesleki müdahale teknik ve taktikleri ile zor kullanma halleri ve dayanakları hususunda mesleğin gerektirdiği bilgiler belirlenerek dersler işlendi. Halen yenilikler takip edilerek bu alanda uluslar arası standartlara uygun eğitimler verilmektedir. Eğitim merkezi yetkililerinden ve onların irtibat kurduğu genel müdürlük yetkililerinden aldığım büyük destekle bu günkü oluşumu yakaladık.
Bu konudaki oluşumu özetlersek polis akademisi ve emniyet teşkilatında bu konuda verilen eğitimlere denk eğitim verdiğimizi söylersem abartmamış olurum. Bizim tek eksiğimiz tüm personele ulaşamamak, bunu da yeni çalışmalar ve mevzuat değişikliği yaparak ceza infaz kurumunda görev yapan infaz ve koruma baş memurları ile memurlarının kurumlarında ve eğitim merkezlerinde bu konuda ders verebilmeleri için eğitimci olmalarını sağlamaktır.
Bedensel ve toplu savunma, mesleki yakın savunma, mesleki müdahale teknik ve taktikleri, zor kullanma adı altında verilen bu dersler Hizmet öncesi eğitimlerin başlaması ve güvenlik yasasının çıkmasıyla birlikte daha çok önem kazanacağı bilinmektedir.
Bu eğitim programlarının gerçekleştirilmesinde yetkili ve etkili olan genel müdürlük, eğitim merkezleri ve ceza infaz kurumları yetkililerinin vereceği destek ve duyarlılık arttıkça çalışmaların verimli geçeceği ve hız kazanacağı gerçeği unutulmamalı.
Özellikle Ceza İnfaz Kurumu yönetici ve personelinin destekleriyle eğitim ve eğitimcilik bayrağını daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımı belirtir, bu çalışmanın kurum personeline faydalı olmasını dilerim.

Barkod : 9786055263225

Yayın Tarihi : 2012 Mayıs

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 160

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler : Eğitim Video Görüntüleri İçeren DVD Ekli

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?