• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Ceza Hukukunda Taksir

Ceza Hukukunda Taksir

Ceza Hukukunda Taksir

  • Fiyatı 45,00 ₺
Taksir, cezai sorumluluğun nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Sorumluluk başlı başına insanlığın bu ana kadar çözemediği temel sorunlu alanlardan birini oluşturmaktadır. Taksir de, bu sorumluluk alanı içinde yer alan ve bu nedenle de üzerinde hala tartışmaların devam ettiği konulardan birini oluşturmaktadır.
Temelde sorumluluk ve özelde taksir, bütün insanlığın ortak sorunlarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenle dünyada bütün ceza kanunlarında ve buna bağlı olarak öğreti ve uygulamada temel konulardan birini oluşturmaktadır.
Taksir konusunun önemi ve zorluğu, yukarıda kısaca belirtilen hususlardan açıkça anlaşılmaktadır. Biz, bu zor ve ağır konuyu seçerken elbette bu zorluğun ve ağırlığın farkındaydık. Ancak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (YTCK) hem genel hükümleri hem de özel hükümlerinde yer alan taksire ilişkin düzenlemeler, bizi bu zor konuya eğilmeye sevk etmiştir.
TCK’nun esin kaynağı Alman Ceza Kanunu’dur. Bu nedenle İtalyan Ceza Kanunu’nun Fransızca çevirisinden çevrilerek ülkemizde 79 yıl uygulanan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu (ETCK) 1. 6. 2005 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmış bulunmaktadır.
Biz, temelde İtalyan öğreti ve uygulamasını esas alarak, yer yer İspanyol, Anglo - sakson hukukunun uygulandığı Amerikan ve İngiliz Ceza Hukukuna da yer verdik. Aslında, İtalyan Ceza Hukuku’nun hala daha önemli bir kaynak olduğunu gösterme amacını taşıdığımızı ve bunu başarabileceğimizi düşünerek yola çıktık. Biz, bunu başardığımızı da düşünüyoruz. Ancak, burada İtalyan hukukçulara bir de sitem etmeden geçemeyeceğiz. Çünkü, kendi öz devasa hukukçularının büyük yapıtlarını maalesef günümüze taşıyamamışlardır. Oysa İtalyanlar, reklamda oldukça iyidirler. Bu büyük hukukçuların büyük yapıtlarını geliştirerek bir okul haline dönüştürememişler, Alman etkisi altına girmişlerdir. Ancak, şunu sevinerek ifade edebiliriz ki, Almanları belki de Avrupa’da en iyi biz takip etmekteyiz. Bu konuda İtalyanlar bizden bile geri kalmışlar diyebiliriz.
Çalışmamız elbette kusursuz değildir. Böyle bir beklenti, her şeyden önce imkânsız bir hayal olur ve aynı zamanda ilim adamlığı vasfına yakışmaz. Ancak, bu konuda bu zor ve ağır yolu aydınlatmak için bir ışık daha yaktığımızı ifade edebiliriz.
Bu çalışmanın bütün ceza hukuku öğreti ve uygulayıcılarına faydalı olması dileğimle

Barkod : 9786055336134

Yayın Tarihi : 2011 Kasım

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 334

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?