• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Durdurma Kontrol Arama ve Yakalama Uygulamaları

Durdurma Kontrol Arama ve Yakalama Uygulamaları

Durdurma Kontrol Arama ve Yakalama Uygulamaları

  • Fiyatı 21,50 ₺
Son yıllarda yaşanan birçok olay, ülkemizde kişi veya araçların durdurulması ile ilgili uygulamaların belli bir prosedüre bağlanması ihtiyacını gözler önüne sermiştir. Yapılan bu çalışma topluma güvenlik hizmeti sunmakta olan polis teşkilatı personelinin görevle bağlantılı olarak karşılaşabileceği risk düzeylerini tespit etme, tespit edilen risk düzeyine göre uygun müdahale yöntemlerini ortaya koyma konusunda önemli bilgileri içermektedir.
Kitap içeriğinde; tehlike sinyalleri ve somut verilere dayanarak polis tarafından algılanan risk seviyesi ve karşılaşılan direnmenin mahiyeti ve derecesine göre orantılı ve aşamalı olarak zor kullanma yetkisinin sınırları ve bu yetkinin nasıl uygulanacağı sorusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Bu kitap, yazarın konu hakkında daha önceden var olan yayımlanmamış ders notlarına ek olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 18-26 Ocak 2010 tarihleri arasında -Araç Durdurma, Kontrol ve Arama Uygulamaları- konusunda kurs düzenlenmesi amacıyla eğitmen olarak görevlendirilen personelin çalışma grubu olarak yaptığı toplantılar ve yazarın yaptığı araştırmalar neticesinde hazırlanmıştır. Bu eğitmen grubunda Emniyet Müdürleri Mürsel SEVİNDİK, Erol ESEN, İbrahim ERBABA ve Mustafa GEDİKLİ yer almışlardır. Asayiş Dairesi Başkanlığınca konusunda uzman personelin katkılarıyla, 81 İl Emniyet Müdürlüğünden amir ve memur sınıfından tespit edilen personele 20 saat süre ile araç durdurma, kontrol, arama ve yakalama uygulamaları konusunda eğitim verilmiştir. Bu personelin tamamına yakını Polis Savunma Taktikleri eğiticileri arasından özenle seçilmiş ve kadrolarında eğitim vermek üzere eğitilmişlerdir. Kurslar süresince uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm yolları tartışılmış ve sonuçlarından istifade edilmiştir. Kursların sonunda, eğitimlerin sonucunda yapılan tespitler eğiticiler tarafından Asayiş Dairesi Başkanlığına bir rapor halinde sunulmuştur.
Kitabın hazırlanması aşamasında literatür taraması yapılmış, mevzuat konusunda yeterli kaynak bulunmakla birlikte, uygulama konuları hakkında elde edilen sınırlı kaynaklardan istifade edilmiştir. Uygulama konusunda elde edilen kaynaklarda risk durumları ve değişik risk düzeylerine göre alınacak güvenlik tedbirleri ve müdahale konusunda yetkin çalışmaların yapılmamış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Durdurma, kontrol, arama ve yakalama yetkilerinin uygulanması konularında kadroda yaşanan sorunlar uzun yıllar polislik yapmış tecrübeli personelin görüşleri, yerli ve yabancı polislerin uygulamalarının polis kamerasından çekilmiş görüntüleri, medyada çıkan haberler ve eğitmen grubunun toplantılarında elde edilen bilgilerden tespit edilmiştir.
Kitabın genel anlamda şekillenmesi sonrasında yazar, -Araç Durdurma, Kontrol ve Arama- konusunda, SASEM (Suç Araştırma ve Soruşturma Eğitim Şube Müdürlüğü) Şube Müdürü Sayın İbrahim ERBABA ile kitabın her paragrafı üzerinde ayrı ayrı tartışmalar yapmış haftalar süren bu çalışmalardan sonra kitap tamamlanabilmiştir.

Barkod : 9786055473204

Yayın Tarihi : 2010 Ekim

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 200

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?