• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Trafik Yönetimi ve Denetimi

Trafik Yönetimi ve Denetimi

Trafik Yönetimi ve Denetimi

  • Fiyatı 27,50 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Trafik Hukuku
İnsanoğlunun bireysel yaşamdan toplumsal yaşamama geçmesiyle birlikte, fertleri toplumsal yaşamı düzenleyen kurallar etrafında toplamak, toplumsal yaşamın devamı için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak toplumsal yaşamı düzenleyen bu kuralların var olması, kuralların ihlâlini de beraberinde getirmiştir. Toplumsal yaşamı düzenleyen kuralların en önemlisi trafik kurallarıdır.
Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, çağdaş insanın yaşamında da önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bugünün bireyleri, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insanoğluna sağladığı olanaklardan azamî ölçüde yararlanabilme gayreti içindedirler. Bu anlayışın doğal bir sonucu olarak pek çok insan, yaşamını kolaylaştıracak teknolojik araç ve gereçlere sahip olma çabası içerisindedir. Bu bağlamda motorlu taşıtlar da artık lüks olmaktan çıkmış, günümüz bireyleri için doğal bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Ne var ki teknolojik gelişmelerin sonuçları, bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, diğer yandan da baş edilmesi güç yeni sorunlara neden olabilmektedir. İşte sürekli artan nüfus, sanayileşme, köyden kente göç ve en önemlisi de her geçen gün trafiğe, giderek artan miktarlarda yeni araçların girmesi, günümüzün önemli bir sorunu olarak ilgililerin dikkatlerini trafik üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Ne var ki; artan araç sayısının etkisiyle ciddî boyutlara ulaşan trafik sorunlarını en aza indirebilmek için, trafik güvenliği ve düzeninin sağlanması gerekmektedir
Kara yolu trafik güvenliği ve düzenini sağlamak üzere belirlenen kurallar ise hemen hemen her ülkede en çok ihlâl edilen kurallar olarak karşımıza çıkmaktadır. İhlâl edilen bu kuralların işlerliğini ve kurallara toplumun uyumunu sağlamanın en etkili yolu da denetim hizmetlerini üst seviyelere çıkarmaktan geçer.
Trafik denetim ve düzenleme hizmetlerinin yeterli olmadığı ülkelerdeki trafik problemlerinin büyüklüğü, o ülkelerde meydana gelen trafik kazası sayısı ve trafik kazası sonucu oluşan can ve mal kaybının fazlalığından anlaşılmaktadır. Bu ülkeler genellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir.
Kara yolu trafik kazaları, ülkemizde de her yıl binlerce insanımızın ölmesine, yüz binlerce insanımızın yaralanmasına veya sakat kalmasına ve milyarlarca YTL’lik maddî zarara neden olan ve yıllardır bir türlü önlenemeyen müzmin bir yara hâlini almıştır. Trafik kazasına karışmama ve zarar görmeme konusunda hiç kimsenin garantisi yoktur. Trafik ve trafik kazaları, ülkeler açısından sadece ulaşım sorunu olmayıp toplum sağlığını tehdit eden temel bir problemdir. Çünkü trafik kazaları sadece kazaya karışanların sağlık ve yaşamını olumsuz yönde etkilemeyip yaralı ve ölü yakınlarının sağlık ve yaşamlarına da büyük zararlar vermektedir.
Kara yolu trafik güvenliğinin geliştirilmesinde ve kazaların azaltılmasında, altyapı ve eğitim kadar hiç şüphesiz etkili denetim hizmetlerinin de büyük bir rolü bulunmaktadır. Bu nedenle 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, kara yolu trafik güvenliğinin üst düzeyde sağlanabilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğüne, -trafiğin denetim ve düzenlenmesi- görev ve sorumluluğunu vermiştir. Ayrıca her konuda olduğu gibi trafik konusunda da eğitimin önemli bir yeri vardır. Düzenli, güvenli ve sürekli bir trafik ortamını sağlayabilmek için, bu ortamın temel unsurları olan sürücü, yaya ve yolcularla birlikte trafiği düzenlemekle ve denetlemekle görevli olanların da belirli bir eğitim düzeyinde olmaları gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle hazırlanan bu kitap, bir ders kitabı olması yanında trafik alanında çalışan, trafiğe ilgi duyan herkese, trafik eğitimi konusunda önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Barkod : 9789754416993

Yayın Tarihi : 2007 Ekim

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 330

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?