• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Türk Ticaret Kanunu ve İlgili Ticari Mevzuat

Türk Ticaret Kanunu ve İlgili Ticari Mevzuat

İsviçre ve Alman Hukuku ile Karşılaştırmalı, Notlu ve İçtihatlı

Türk Ticaret Kanunu ve İlgili Ticari Mevzuat

  • Fiyatı 75,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Ticaret Hukuku
İkincil Mevzuat Çerçevesinde Çıkarılan Tüm Yönetmelik, Tebliğ ve 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanununa Göre Hazırlanmış,
6455 sayılı Kanunla eklenen fıkralar da işlenmiştir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu, 26. 6. 2012 tarihli ve 6335 sayılı Kanunla değiştirilerek 1. 7. 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Son olarak 6455 sayılı Kanunla (RG. 11. 4. 2013, 28615) 64, 359, 397, 400 ve 635. maddelere bir takım fıkralar eklendi. Böylece, yeni Türk Ticaret Kanununu okuyuculara tüm değişiklikleri içeren metinle sunmuş oluyoruz. Ayrıca, 30. 12. 2012 tarihinde Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun her maddesinin yorumunu da madde gerekçesi dikkate alınarak hazırlanmıştır. Öte yandan, Ticaret Kanunu ile ilgili ikincil mevzuat çerçevesinde yayımlanmış bulunan tüm yönetmelik ve tebliğlere kanunlardan sonra yer vererek, kompakt bir ticarî mevzuat hazırlanmış olduk. Bu -kısa şerh- niteliğindeki kitabın hazırlanmasında, daha önce Prof. Dr. Ünal Tekinalp ve Prof. Dr. Ersin Çamoğlu tarafından büyük bir özveri ve emek ile hazırlanmış ve son olarak 14. basısı yayımlanmış bulunan -Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Ticarî Mevzuat- adlı eserin rehberlik ettiğini belirtmek isterim. Bu kitabın hazırlanmasında önümü aydınlatan ve bana yol gösteren eseri için değerleri Hocalarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kitapta izlediğimiz yöntemle yeni bir konsept sunmaya çalıştık şöyle ki, 1) -Öncelikle, TTK’nın yeni maddelerindeki tüm yenilikleri, kısa ve özlü şekilde açıklamaya çalıştık.
2) -İkinci olarak, Kanunun her maddesinin İsviçre ve Alman Kanunlarındaki karşılayan hükümlerini, söz konusu yasaların son versiyonunu dikkate alarak işlediğimiz gibi, maddelerin kenar başlıklarının ve gereken hallerde üst başlıklarının da Almanca metinlerine yer verdik. Ayrıca, yeni yürürlüğe giren maddelerin yürürlük tarihlerini belirttik ve kaldırılan hükümlere de işaret ettik. Bunun, özellikle akademisyenler ve uygulamacıların yapacakları bilimsel araştırmalarda kolaylık sağlayacağını umuyoruz.
3) -Üçüncü olarak, TTK’nın ticari işletme, kıymetli evrak ve şirketler hukuku kitaplarındaki maddelere ilişkin olarak Yargıtay’ın en yeni içtihatlarının özetini ve bazı yeni maddelerde de İsviçre öğretisindeki görüşleri ve Federal Mahkemenin ilkesel kararlarını da vererek, okuyucuları mehaz hukuktaki uygulama hakkında aydınlatmak istedik. Özellikle bunu ilerideki basılarda daha da geliştirmek istiyoruz. Aynı şekilde, Markaların Korunması Hakkında KHK ve Kooperatifler Kanunu’nun her maddesinin altına Yargıtay’ın yeni içtihatlarının özetlerini ekledik. Bu hususta, bana yüzlerce Yüksek Mahkemenin yeni kararlarını temin etme zahmetinde bulunan Yargıtay 11. ve 19. Dairesindeki değerli yargıç dostlarıma minnettarım. Ayrıca, Yüksek Mahkemenin uygulamalarını hukukçulara metodik şekilde sunarak büyük bir hizmet veren -Kazancı İçtihat Bankası-ndan bilimsel amaç çerçevesinde yararlanma fırsatını buldum. Bunun için de Kazancı Yayınevinin değerli mensuplarına çok teşekkür ediyorum.
4) -Son olarak, okuyucuların doğrudan yasalarla temasını sağlayacağı düşüncesiyle İsviçre ve Alman Kanunlarının hem adlarını hem de kısaltmalarını orijinal şekliyle, örneğin -Handelsgesetz= HGB), -Wechselgesetz= WG-, -Aktiengesetz= AktG- vererek, Bu konuda bir hususa daha değinmek istiyorum, Alman -Anonim Şirketler Kanunu- (Aktiengesetz), Türk literatüründe önceleri, -Alman Paylı Ortaklıklar Kanunu= APOK-, daha sonra -Alman Paylı Şirketler Kanunu= Alm. PŞK- olarak anılıyordur (Bkz. Tekinalp/Çamoğlu’nun yukarıda anılan eseri). Aslında -Aktiengesetz- de, anonim şirketler düzenlenmekte ve ayrıca kanunda ticaret şirketi tipi olarak -paylı ortaklık- diye bir tip de mevcut olmadığından ve giderek, limited şirket ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler de -paylı şirket- olduğundan, bir karışıklığa meydan vermemek ve yasal tipe bağlı kalarak bu yasanın orijinal adı olan -Anonim Şirketler Kanunu- ibaresini kullanmayı yeğledik.

Barkod : 9786051461342

Yayın Tarihi : 2013 Mayıs

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 1504

Ebat : 14x20

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?