• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Yargılama Safhaları ve İşlemleri

Yargılama Safhaları ve İşlemleri

Hukuk Davalarında Davanın Açılmasından Hükmün Verilmesine Kadar

Yargılama Safhaları ve İşlemleri

155,00 ₺ 131,00 ₺
Hukuk muhakemesinde, davanın açılmasından hükmün verilmesine kadar geçen evrelerde birçok işlem yapılmaktadır. Bunlardan bir kısmı, yargılamanın ilerlemesi (veya yargılama sürecinin yönlendirilmesi) için taraflarca yapılan, şartları ve etkileri usûl hukuku tarafından düzenlenmiş olan (meselâ, dilekçe verilmesi, iddia ve savunmaların ispatı için delil gösterilmesi gibi) işlemlerdir. Zikredilen usûl işlemlerinin bir kısmı ise mahkemelerce (veya hâkimler tarafından) yapılan usûl işlemleridir. Gerçekten bir davanın yargılamasının yürütülmesi ve sonuçlandırılması için mahkeme (veya hâkim) tarafından (duruşma günü belirlenmesi, tarafların duruşmaya çağırılmaları, tarafların dinlenmesi, delillerin incelenmesi, keşif yapılması, bilirkişi incelemesi yaptırılması ve bu arada verilen ara kararları ve hükümler gibi) usûl işlemleri yapılmaktadır.
Bilindiği üzere, 6100 sayılı Kanunda, seri yargılama ve sözlü yargılama usullerine yer verilmemiştir. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun Üçüncü Kısmında (118 ilâ 186. maddelerinde) -yazılı yargılama usulü-; Altıncı Kısmında (316 ilâ 322. maddelerinde) ise -basit yargılama usulü- düzenlenmiştir.
HMK’da yargılama usûllerinin düzenlenmesinde, muhakeme faaliyetindeki kronolojik sıra gözetilerek mantıkî bir düzenleme yapılmıştır. Önce davanın açılması (m. 118-125), sonra karşılıklı olarak dilekçelerin verilmesi (m. 126-136), ardından ön inceleme (m. 137-142), daha sonra tahkikat (m. 143-162) ve (şeklî) tahkikat işlemleri (m. 163-183), son olarak da tahkikatın sona ermesi ve sözlü yargılama (184-186) düzenlenmiştir. Aslında tahkikatın bir parçası olarak maddî tahkikat işlemlerini oluşturan ispat ve deliller (m. 187-293) önemi ve kapsamı sebebiyle Beşinci Kısımda, hüküm ve davaya son veren taraf işlemleri (m. 294-315) ise yine ayrı bir kısımda (Beşinci Kısımda) düzenlenmiştir.
Bu çalışmamızda, hukuk muhakemesinde yargılama usullerine göre, davanın açılmasıyla başlayıp hükmün verilmesine kadar devam eden süreçte yer alan (davanın açılması, karşılıklı olarak dilekçelerin verilmesi, ön inceleme, tahkikat, tahkikatın sona ermesi ve sözlü yargılama ile hüküm gibi) yargılama safhalarını ve bu safhalarda yapılan işlemleri, bilimsel görüşler ışığında ve yargı içtihatlarını da göz önünde bulundurarak incelemeye ve açıklamaya gayret ettik.
Kitap, altı bölümden oluşmaktadır. İlk beş bölümde yazılı yargılama usulüne göre yargılama safhaları ve işlemleri; altıncı bölümde ise basit yargılama usulünde yargılama safhaları ve işlemleri ile ilgili açıklama ve içtihatlara yer verilmiştir.
Bu çalışmanın ilgililere ve özellikle uygulayıcılara yararlı olması en içten dileğimdir.
Kitabın basım ve yayımını üstlenen, hukuk ve ceza alanında birçok eseri ilgililerin istifadesine sunan Adalet Yayınevi sahibi Sayın Hakan KARAASLAN’a, Sayın Tevfik SARISOY’a, ve emeği geçen tüm yayınevi çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Barkod : 9786051461489

Yayın Tarihi : 2014 Nisan

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 1792

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?