• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Taksitle Satış Sözleşmeleri

Taksitle Satış Sözleşmeleri

Türk Borçlar Kanunu Açısından

Taksitle Satış Sözleşmeleri

38,00 ₺ 32,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Borçlar Hukuku
Çalışmamızın konusu -Türk Borçlar Kanunu Açısından Taksitle Satış Sözleşmeleri-dir. TBK’nin -Özel Borç İlişkileri- başlıklı ikinci kısmın, -Satış Sözleşmesi -başlıklı birinci bölümünün, -Bazı Satış Türleri -başlıklı dördüncü ayrımının içerisinde, -Kısmi Ödemeli Satışlar -başlığı altında taksitle satış sözleşmesi ile ön ödemeli taksitle satış sözleşmesi ayrı ayrı düzenleme altına alınmıştır. Çalışma konusunun, kısmi ödemeli satışlar olmaması ve sadece taksitle satış sözleşmesi olarak sınırlandırılması sebebiyle, ön ödemeli taksitli satış sözleşmesi ayrıca incelenmeyip, taksitle satış sözleşmesinden farklılıklarına yer verilecektir.
Taksitle satış sözleşmesi, ülkemizde büyük bir kesimi ilgilendiren bir sözleşmedir. Satıcının malı tümüyle ya da bir bölümüyle alıcıya teslim ettiği halde alıcının satış parasını peşin olarak ödemeyip; belirli aralıklarla ve birden çok taksitler halinde ödediği sözleşme olarak tanımlanan ve hukuken veresiye satışın bir türü olarak nitelendirilen taksitle satış sözleşmesinin incelendiği çalışmanın birinci bölümünde, -taksitle satış sözleşmesi -kavramı genel olarak ele alınmış, bu bölümde taksitle satış sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği özellikleri, unsurları ve Türk Borçlar Kanunu’nun yürürlük sorunu incelenmiştir.
İkinci bölümde, -Taksitle Satış Sözleşmesini Düzenleyen Türk Borçlar Kanunu Hükümlerinin Niteliği ve Benzeri Diğer Sözleşmelerden Ayrılan Yönleri -başlığı altında öncelikle, konuyu düzenleyen Türk Borçlar Kanunu hükümlerinin emredici niteliği, hükümlerin bu niteliğini aşmak için başvurulan kanuna karşı hile hali, buna öngörülen yaptırım ile çalışma konusu sözleşmenin finansal kiralama, ard arda teslimli satış sözleşmesi, ön ödemeli taksitle satış sözleşmesi, taksitli işlemler, kapıdan satım sözleşmesi, kampanyalı satım sözleşmesi ile farklılıkları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Üçüncü bölümde, -taksitle satış sözleşmesinin kurulması ve hükümleri -başlığı altında taksitle satış sözleşmesinin kurulması, tarafları, muhtevası, şekli, süresi, hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ayrıca taksitle satış sözleşmesinden kaynaklanan alıcının geri alma hakkı, sahip olduğu def iler ile yetkili mahkeme ve tahkim sözleşmesinin geçerliliği sorunu incelenmiştir. Alıcının peşinat ve taksit ödeme borcunda temerrüde düşmesi ve sonuçları tartışılarak, mülkiyeti muhafaza sözleşmesi ile alıcının taksitle satış sözleşmesine istinaden sahip olduğu haklar, öğretide savunulan görüşler ile mahkeme kararları birlikte değerlendirilmiştir.

Barkod : 9786051461557

Yayın Tarihi : 2013 Haziran

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 190

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?