• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Yorumu ve İlgili Mevzuat

Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Yorumu ve İlgili Mevzuat

Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Yorumu ve İlgili Mevzuat

33,00 ₺ 28,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Genel Hukuk
Anayasaya göre herkes, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahiptir. Yine Anayasaya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bağlı olarak kurulan Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarenin işleyişiyle ilgili şikâyetleri inceleyeceği düzenlenmiş ve Kamu Denetçiliği Kurumunun, kuruluşunun kanunla düzenleneceği belirtilmiş ve bunun üzerine 14. 06. 2012 tarihli 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile Kamu Denetçiliği Kurumu Türk Hukuk sisteminde yerini almıştır.
Böylece, kamu hizmetlerinin görülmesinde bağımsız ve etkin bir şikayet mekanizması oluşturulmuş olup Kamu Denetçiliği Kurumu, idarenin her türlü eylem, işlem, tutum ve davranışlarına yönelik şikayetleri inceleyecek ve araştıracaktır. Bu şikayetleri incelerken de sadece hukuka uygunluk açısından değil insan hakları, adalet ve hakkaniyet yönlerinden de inceleme ve araştırma yapacaktır.
Kamu Denetçiliği Kurumu İdari Yargının alternatifi olmamakla beraber kişiler ile (gerçek ve tüzel kişiler) idare arasındaki uyuşmazlıkları çözerek İdari Yargı’nın iş yükünün hafiflemesine de yardımcı olacaktır.
Kamu Denetçiliği Kurumunun, şikayet üzerine inceleme ve araştırmasını belli bir süre içerisinde bitirmesi öngörülerek idare ve kişiler arasında vuku bulan uyuşmazlıkların kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması amaçlanmıştır. Ancak önemle belirtmek gerekir ki kişilerin Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmaları İdari Yargıya başvurma haklarını ortadan kaldırmayacaktır.
Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun -Başvuru ve usulü- başlıklı 17 nci maddesinin, kanunun yayımı tarihinden dokuz ay sonra yürürlüğe gireceği belirtilmiş buna göre, Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunun Resmi Gazetede yayımlandığı 29. 06. 2012 tarihinden dokuz ay sonra yani 29. 03. 2013 tarihinde Kuruma, şikayet başvurularının alınacağı belirtilerek Kamu Denetçiliği Kurumunun fiilen 29. 03. 2013 tarihinde şikayet başvurularını alacağı öngörülmüştür.
Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Yorumu ve İlgili Mevzuat başlıklı bu çalışma ile kanunun uygulanmasında gerek kanunun uygulayıcılarına gerek kuruma başvuru yapacak gerçek ve tüzel kişilere gerekse şikayetlerin muhataplarının mevcut bilgilerine çeşitlilik kazandırmak ve kanunu farklı açılardan yorumlayarak değerlendirmek amaçlanmıştır.
Bu çalışmada ki Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu maddelerinin altında yer alan açıklama kısmındaki yorumlar tamamen şahsi bilgi ve yorumlarımdan ibaret olup, Kamu Denetçiliği Kurumunun düşüncesi ya da görüşü olarak algılanmamalıdır.
Yapılan bu çalışmanın, hak ettikleri adalete ulaşmada Kamu Denetçiliği Kurumu’nu vasıta kılan gerçek ve tüzel kişilere, kanunun uygulayıcılarına ve tüm idarecilere faydalı olması temennisiyle.

Barkod : 9786051461694

Yayın Tarihi : 2013 Haziran

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 414

Ebat : 13,5x19,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?