• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Sıra Cetveli

Sıra Cetveli

İcra ve İflas Hukukunda

Sıra Cetveli

  • Fiyatı 85,00 ₺
Haciz yolu ile takipte sıra cetveli düzenlenirken, en önemli husus hacizdir. Hukukumuzda, haczi önce yapanın, rehin hakkında olduğu gibi bir önceliği yoktur. Sadece maaş hacizlerinde, haczi önce yapanın kesintisi bitmeden sonraki hacizler için kesinti yapılamaz (İİK. 83/II).
Birden fazla alacaklının aynı borçluya ait, aynı malvarlığını haczettirmeleri halinde, bunların içinde en önceki tarihli kati haciz ilk hacizdir. Bu durumda, sonraki haciz sahibi alacaklının hacze iştirakı söz konusu olabilir ki; bu konu İİK. nun 100, 101, 268 ve 6183 sayılı Kanunun 21, 69. maddelerinde düzenlenmiştir.
Haciz yolu ile takipte satış bedeli bütün alacakları karşılamaya yetmezse, icra müdürü kendiliğinden tamamlayıcı hacizler yapar (İİK. 139); tamamlayıcı hacizlere rağmen mahcuzların satış bedeli bütün alacaklıların alacağını karşılamaya yetmezse sıra cetveli düzenlemesi gerekir (İİK. 140). Sıra cetveli hem haciz hem de iflâs yolu ile takiplerde söz konusu olabilmektedir. Hacizde sıra cetveli, satıştan sonra ve mahcuzların alacakları karşılamaması halinde yapılırken; iflasta sıra cetveli, her zaman ve masa malları paraya çevrilmeden yapılır.
Kitabımızda hacze iştirak, iflas ve hacizde sıra cetveli konuları öğreti ve uygulamanın ışığı altında incelenmiş, bu baskıda konular tekrar gözden geçirilerek, yeni yasal düzenlemeler değerlendirilip, yeni Yargıtay kararlarına yer verilerek kitap genişletilip, yeniden düzenlenmiştir.

Barkod : 9786051462400

Yayın Tarihi : 2014 Ocak

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 1008

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?