• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Özel İdare Gayrimenkulleri

Özel İdare Gayrimenkulleri

Özel İdare Gayrimenkulleri

  • Fiyatı 40,00 ₺
Devletlerin yönetimleri ne şekilde olursa olsun örgütlenmelerinde, yerel yönetimlere yer vermişlerdir. Yerel yönetimlerin en önemli kuruluşu da belediye ve özel idarelerdir.
Yerel yönetimlerin var oluşunun siyasal gerekçesinin özünde Demokrasi inancı yatar. Bu sebepledir ki yerel yönetimler öteden beri Demokrasinin temel kurumlarından biri olarak kabul edilmişlerdir.
Yönetenlerle, yönetilenler arasında daha yakın ilişkilerin doğmasına sebep olan yerel yönetimler, vatandaşlardaki politik sorumluluk duygusunun gelişmesine de yardımcı olurlar. Bu nedenle yerel yönetimler seçimle iş başına gelen organlarının varlığı sayesinde Demokrasinin yerleşmesine yardımcı olan birer politik antrenman alanı fonksiyonunu da yerine getirirler.
Yerel nitelikteki kamusal hizmetlerin yerel yönetimler tarafından sunulmasının ekonomik gerekçesi, kaynakların optimum etkinlikte kullanılmasını gerçekleştirmek, kısaca kıt kaynaklardan mümkün olan en çok faydayı sağlamaktır.
Özel idarelerin giderek artan hizmetleri yerine getirebilmesi için diğer, kaynakların yanında taşınmaz mallara da ihtiyaç vardır. En basit anlamıyla özel idare hizmetlerinin görülmesinde arsa, bina gibi taşınmazlar büyük önem taşımaktadır. Özel idareler, kamu hizmetlerini sağlamak için toprak üstünde çalışmak, arsa ve arazi ile uğraşmak durumunda ve ihtiyacındadır. Kanun koyucu belde ihtiyacının karşılanması için özel idarelere arsa ve arazi edinme satın alma, hibe kabul etme, kamulaştırma v. b. yetkisi vermiştir.
Kitap 2006 ve 2007 de yayımlanan Belediye Gayrimenkulleri, Tüm Yönleriyle Köy Yönetimi ve Muhtarın Görevleri kitaplarının devamı şeklinde tasarlanmıştır. Anayasada tanımlanmış olan Yerel yönetimlerden Belediye, Köy ve Özel İdare üçlemesinin gayrimenkulle ilgili son kitabı halindedir.
Bu çalışma ile özel idarelerin taşınmaz mal tasarrufu ile ilgili dağınık olan yasalar bir araya getirilmiş ve gayrimenkul işlemleri ile tapu sicil ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Bunun yanında söz konusu yasalar açıklanırken yargı kararlarına ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumların genelgelerine de yer verilmiştir.

Barkod : 9786055980511

Yayın Tarihi : 2008 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 512

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?