• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kriminoloji Dergisi Yıl:4 Sayı:2

Kriminoloji Dergisi Yıl:4 Sayı:2

Kriminoloji Dergisi Yıl:4 Sayı:2

  • Fiyatı 10,00 ₺

İlgili Kategoriler

Dergiler / Kriminoloji Dergisi
Modern dünya bir taraftan bireye daha iyi ve güzele doğru yeni yaklaşımlar, yeni umutlar vaat ederken bir taraftan da bireyi endişelere sevk etmektedir. Daha eşit, daha adil, daha özgür, daha müreffeh ve esenlik dolu bir gelecek tasavvuru bireyin büyük bir tutkuyla topluma ve düzene bağlanmasına imkan verirken var olan savaşlar, isyanlar, eşitsizliklerin yol açtığı dramlar, krizler yaşama tutkusunu tehdit eden en önemli etkenlerdendir.
Toplumsal düzenin devamında ceza adaleti sisteminin yeri yadsınamaz. Suç eyleminin henüz gerçekleşmeden önlenmesinden, eylem gerçekleştikten sonra suçlunun cezalandırılması ve rehabilitasyonuna kadar geçen süreçte ceza adaleti mekanizmaları önemli görevler üstlenmektedir. Kriminoloji Dergisi de bu anlamda alandaki uzmanlar ve diğer ilgililer için, kriminoloji alanındaki bilimsel gelişmelerin değerlendirildiği, tartışmaların yapıldığı bir platform olmayı amaçlamaktadır.
Kriminoloji Dergisi çeşitli nedenlerden ötürü 2012 yılından itibaren yayınlanamamıştır. Bir önceki sayımızın yayınlanmasıyla Kriminoloji Dergisi yeniden okurlarıyla buluşmaya başlamıştır. Kısa süre içinde, kalan eksik sayılarımızı da tamamlayıp dergimizi alanının önemli bir kaynağı haline getirmeyi amaçlamaktayız.
Kriminoloji Dergisi her sayısında farklı konuları ele alan makalelere yer vermektedir. Kriminoloji Dergisi’nin elinizdeki sayısı beş makale bir kitap tanıtımından oluşmaktadır.
Yusuf Soyupek tarafından hazırlanan -Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Suriye’ye İnsani Müdahale Gerekli midir?- isimli ilk makalede insan hakları düşüncesinin gelişmesinin bir sonucu olarak insani müdahalenin koşulları tartışılmaktadır. Makalede, devletlerin gerek kendi halklarına gerekse diğer halklara uyguladığı ağır insan hakkı ihlallerine karşı insani müdahalenin yapılması ile ilgili tartışmalar Suriye’deki olaylar temelinde değerlendirilmektedir.
Derginin ikinci makalesi olarak Erkan Pala’nın -Understanding Community Policing's Theoretical Background- başlıklı çalışması yer almaktadır. Çalışmasında Pala, dünyada her geçen gün kendisine ilginin arttığı Toplum Destekli Polislik üzerinde durmaktadır. Çalışma da önce Toplumsal Destekli Polislik kavramının tarihçesine daha sonra da bazı teoriler çerçevesinde kavramın teorik arka planına odaklanılmaktadır.
Serkan Altuntop tarafından hazırlanan -Suça Bakışta Kontrol Yaklaşımı ve Kontrol Teorileri- başlıklı çalışma ile suç teorileri arasında önemli bir yeri olan kontrol teorilerine odaklanılmaktadır. Çalışmada kontrol mekanizmasını temel alan yaklaşım ve öneriler çerçevesinde sosyal kontrol teorisi ele alınmaktadır.
Dördüncü makale olan -Motor Vehicle Theft: An Examination of Offenders’ Characteristics and of Targeted Locations in Lagos, Nigeria- başlıklı çalışma Adewumi Israel Badiora tarafından kaleme alınmıştır. Çalışma kapsamında rutin aktiviteler ve sosyal düzensizlik teorileri çerçevesinde otomobil hırsızlık olayları ve hırsızlık suçunun yoğunlaştığı alanlar incelenmektedir.
Selçuk Atak ve Ahmet Çelik tarafından hazırlanan -Emniyet Teşkilatı ve İş Güvenliği- başlıklı makale Kriminoloji Dergisi’nin bu sayısının son makalesidir. Söz konusu makale kapsamında Emniyet teşkilatlarında iş güvenliği konusu incelenerek Türk Emniyet Teşkilatı için çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Kriminoloji Dergisi’nin bu sayısı Ayşe Nur Dil ve Arif Gözel tarafından hazırlanan kitap incelemesi ile son bulmaktadır. Kitap incelemesine Doç. Dr. Mehmet Arıcan tarafından hazırlanan -Ceza Adaleti- isimli kitap konu olmuştur.
Dergimizde yayınlanan makalelerden kriminoloji alanı ile ilgilenen okuyucuların yararlanmasını ümit eder, sağlık ve esenlikler dileriz.

Barkod : 1307668X42

Yayın Tarihi : 2012 Temmuz

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı :

Sayfa Sayısı : 112

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe - İngilizce

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?