• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kamu Yönetimi

Kamu Yönetimi

Kamu Yönetimi

Klasik (Yapı ve Süreçler)

35,00 ₺ 17,50 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / İdare Hukuku
Bilindiği gibi yönetim, belirli amaçları gerçekleştirebilmek için planlama, örgütleme, koordinasyon, yönetme ve denetim süreçleri aracılığıyla kaynakların etkin ve verimli şekilde kullanılmasını öngören temel bir süreçtir. Bu amaçlara ulaşmak için yönetim bünyesinde çalışanlar belirli amaçlara yönlendirilirler. Literatürde yönetim kelime anlamıyla iki şekilde incelenir. Görevsel anlamda hizmetlerin yönetimi faaliyetleri anlamına gelirken, organik anlamda ise yönetme hizmeti ile görevli kurumları işaret eder.
Bu çalışmanın esasını oluşturan işbirliğine dayanan insan çabalarının büyük ölçüde ussallık gerektiren bir türü olan kamu yönetimi ise kamusal politikaların yürütülebilmesi için gerekli bireysel ve grup olarak çabaların bir araya getirilmesi olarak da ifade edilebilir. Devletin temel fonksiyonları yasama, yürütme ve yargıdır. Yürütmenin bir bölümünü oluşturan kamu yönetimi, hükümetin günlük ve rutin işlerini yerine getirmekle görevlendirilmiştir. Burada kamu yönetiminin temel fonksiyonu, hükümetin günlük işlerinin yürütülmesidir. Bu çerçevede kamu yönetimi dar ve geniş anlamda olmak üzere iki şekilde tanımlanabilir. Dar alamda kamu yönetimi; yasama ve yargılama dışında kalan devletin yürütmeye ilişkin tüm kuruluşları ve faaliyetleri şeklinde tanımlanırken geniş anlamda toplumlarda kamu gücünün organize edilişi ve işleyişini ifade eden geniş bir kavram olarak karşımıza çıkar.
Uygulamaya baktığımızda hükümetler siyasal kararları alıp bunlarla ilgili uygulamaları başlatırken, kamu yönetimi yasama ve yürütmenin aldığı temel siyasal kararları uygulamak zorundadır. Bu durumda devlet de çeşitli amaçlarını gerçekleştirebilmek için her iki kurumla da ilişki içinde olmak zorundadır. Devlet, üstlenmiş olduğu görevleri gerektiği şekilde yerine getirebilmek için, hem hükümetin hem de kamu yönetiminin katkılarını beklemektedir. Bugünkü uygulamada kamu yönetimi insanların ve objelerin, devletin amaçlarının yerine getirilmesi sürecinde yönetilmesi hedefini yerine getirmeye çalışmaktadır.
İlk baskısını hazırladığımız Kamu Yönetimi Klasik (Yapı ve Süreçler) başlıklı bu çalışma; yukarıdaki bakış açısıyla kamu yönetimini teorik çerçevede klasik bakış açısıyla ele almaktadır. 4 akademisyen tarafından hazırlanan çalışma kapsamında kamu yönetimi ile ilgili temel bilgiler, yapılar ve süreçler sade bir şekilde ortaya konmuştur. Her yazar 3 bölüm hazırlamıştır. Y. Doç. Dr. Nazlı Y. Batmaz; 1. Bölüm: Yönetim-Yönetim Bilimi ve Kamu Yönetimi; 2. Bölüm: Yönetim Biliminin Gelişimi ve 4. Bölüm: Bürokrasi’yi yazmıştır. Doç. Dr. Murat Akçakaya; 3. Bölüm: Yönetim Teorileri ve Fonksiyonları; 7. Bölüm: İdari Reform ve 11. Bölüm: İnsan Kaynakları Yönetimi’ni yazmıştır. Doç. Dr. Hasan Yaylı; 5. Bölüm: Kamu Politikaları ve Karar Verme; 6. Bölüm: Türkiye’de Kamu Yönetimi ve 9. Bölüm: Türkiye’de Yerel Yönetimler’i yazmıştır. Prof. Dr. M. Akif Özer ise; 8. Bölüm: Türk Kamu Yönetiminde Yapı ve Örgütlenme; 10. Bölüm: Kamu Yönetimi ve Denetim ve 12. Bölüm: Kamu Yönetimi ve Hukuk’u yazmıştır. Çalışmada bazı bölümlerde benzer bilgiler bilinçli olarak tekrar edilmiş, okuyucunun farklı yazarların bakış açılarıyla konuları analiz etmeleri hedeflenmiştir. Çalışmanın başta öğrencilerimiz olmak üzere alanla ilgilenen herkese faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Barkod : 9786051467061

Yayın Tarihi : 2015 Eylül

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 592

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?