• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Ses Görüntü ve Data İncelemeleri

Ses Görüntü ve Data İncelemeleri

Adli Bilimlerde Seçilmiş Konu Başlıkları

Ses Görüntü ve Data İncelemeleri

30,00 ₺ 20,00 ₺
Demokratik hukuk devleti, suç adı verilen ve çeşitli türleriyle sosyal yapıları etkileyerek vatandaşların en önemli haklarını ihlal eden eylemler karşısında; güvenliği tesis etmek, adaletin doğru ve süratli biçimde işlemesini sağlamak, insan haklarını korumak, dolayısıyla da suç ve suçlularla mücadele etmek durumundadır.
Devletin en önemli görevleri arasında yer alan toplumun huzur ve güvenliğinin sağlanması, suçluların tespit edilip yakalanması, cezalandırılması, adaletin tecelli ettirilmesi ve bu doğrultuda da insanların daha iyi koşullarda yaşayabilmesi bakımından adli bilimlere büyük görevler düşmektedir.
Günümüzde hızla gelişen bilim ve teknoloji, birey ve toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel yaşantısını etkilemekte, örgütleri yapı ve işleyişlerinde değişikliğe zorlamaktadır.
İletişim teknolojisinin çok yüksek seviyelere ulaşmış olması, dolayısıyla da bilişim teknolojileri, ses-görüntü kayıt cihazları, veri saklayabilen diğer tüm elektronik cihaz, araç ve malzemelerin çeşit ve niteliklerinin farklılaşmasıyla birlikte bunlarla işlenen suçlarda da artış gözlenmektedir.
Multidisipliner bir bilim dalı olan adli bilimler içerisinde ses, görüntü ve data incelemelerinin önemli bir yeri vardır. Konu ile ilgili ortaya çıkan suçlarla gerektiği şekilde mücadele edebilmek için ülke çapında çeşitli laboratuarlar hizmet vermektedir.
Ses Görüntü ve Data İnceleme alanında çalışmalarını yürüten laboratuarlardan birisi Kriminal Polis Laboratuarları Dairesi Başkanlığı Ankara Kriminal Polis Laboratuarı Müdürlüğüne bağlı Ses Görüntü ve Data İnceleme Laboratuarlarıdır. Söz konusu Laboratuar, mevcut uzmanlık bölümlerinden farklı olarak sadece Ankara Kriminal Polis Laboratuarı bünyesinde bulunup ülke çapında hizmet vermektedir.
Ses Görüntü ve Data İnceleme alanında ayrıca Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına bağlı olarak Ses ve Görüntü İnceleme Laboratuarı ile Bilişim Teknolojileri İnceleme Laboratuarı, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde Bant Analiz Laboratuarı, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İhtisas Dairesi bünyesinde Ses ve Görüntü İnceleme Laboratuarı ile Bilişim Teknoloji Suçları Laboratuarı adı altında çalışmalar yürütülmektedir.
Ses Görüntü ve Data İncelemeleri konusu ile ilgili talep her yıl katlanarak artmakta olup, bir yıl içerisinde binlerce inceleme talebine cevap verilmektedir. Bu talepler kapsamında her türlü medya, fotoğraf ve elektronik veri saklayabilen kayıt materyalleri bire bir uzman personel tarafından incelenmektedir.
Adli bilimlerde seçilmiş konu başlıkları, ses görüntü ve data incelemeleri isimli bu kitap üç bölümden oluşmaktadır.
Ses ve konuşma incelemeleri isimli birinci bölüm içerisinde; adli ses kayıtlarında rastlanılan artikülasyon bozukluklarının konuşmacı tanıma incelemesi için salt akustik fonetik olarak doğrulanması, adli dilbilim ve uygulamaları, ses görüntü ve data inceleme uzmanları için akademik çalışmalarda literatür taraması, adli konuşma kayıtlarında konuşmacı profili belirleme, standart türkçe ile ege ağzı arasındaki farklar ve sesini değiştirmek şüpheliyi kurtarır mı? adli yaklaşımla sorunun değerlendirilmesi isimlerinde olmak üzere 6 makale yer almaktadır.
Görüntü incelemeleri isimli ikinci bölüm içerisinde; fotoğraf ve güvenlik kamera görüntülerinden elbise incelemeleri, görüntü kayıtlarının adli kimliklendirme yetkinliği, cctv sistemlerinde görülen kusurlar ve çözüm önerileri, adli fotoğraf karşılaştırmasında süperimpozisyon tekniğinin uygulanması, izleme eksenli yaşamımızda seyrettiklerimizin ne kadarı gerçek?, adli yüz karşılaştırma işlemlerinde dikkat edilecek hususlar, bulanık görüntülerin görüntü onarma teknikleri ile iyileştirilmesi ve kan serpintileri seyir analizi verileri ile adli animasyon isimlerinde olmak üzere 8 makale yer almaktadır.
Data incelemeleri isimli üçüncü bölüm içerisinde; ülkemizde bilişim suçları ve mücadele yöntemleri, internette çocuk pornografisi, yeni bir suç türü bilişim suçu, adli bilişim metinlerinin yargı makamları tarafından anlamlandırılabilirliği, adli bilişim ve bilişim suçlarında olay yeri incelemesinin hukuki boyutu isimlerinde olmak üzere 5 makale yer almaktadır.
Kitap içerisinde yer alan toplam 19 makale, her biri konusunda yetişmiş alan uzmanlarının ortak çabasıyla detaylı ve titiz çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır. Hazırlanan bazı çalışmalar çeşitli kongre, sempozyum ve çalıştaylarda sunulup makaleleştirilen sözel bildiriler ile Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dilbilimi Bölümü nün yayın organı olan Dilbilim ve Uygulamaları dergisinde yayınlanmış Adli Dilbilim ve Uygulamaları isimli makaleden oluşmaktadır. Hemen hemen hepsi Türkiyede alanında yapılmış ve beğeni toplamış az sayıda çalışmadan biridir. Bu yönüyle okuyuculardan da büyük beğeni toplayacağı düşünülmektedir.
Bilimsel disiplinlerin kurumsallaşması, o alanda çalışan bilim insanlarının, eğitim merkezlerinin, araştırmaların, rehber dergilerin, kitapların, araştırmaların ve alan yazına katkı sağlayacak her türlü eserin varlığı ile olanaklıdır. Bugün pek çok sorunun yaşanıyor olmasına karşın genelde savcı, hakim ile polis ve jandarma gibi kanun uygulayıcı görevliler, özelde de ses-görüntü ve data inceleme alanı ve uzmanları, ülkemizde sayılan boyutlar açısından kurumsallaşma yolunda çok ciddi adımlar atmıştır.
Dünyada olduğu gibi Türkiyede de adli bilimler içerisinde önemli bir yere sahip olan ses görüntü ve data inceleme alanının gelişimi ile adli bilimler ve akademik çevre içerisinde kendisine seçkin bir yer edinmesi, gerek kurumsal bazda gerekse de bireysel olarak harcanan ciddi emek ve gayretin sonucu olmuştur.
Her bilimsel çalışma, ilgili bilim dalının yazınına katkı amacını güder. Bu çalışma da adli bilimler ile ses görüntü ve data incelemeleri yazınına katkıda bulunma amacını taşımaktadır. Konulara ilgi duyan herkese, özellikle de kolluk kuvvetlerine, adli bilim çalışanlarına, yargı mensuplarına ve kısaca adalete hizmet eden herkese yararlı olması bütün yazarların dileğidir. Kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyor teşekkürlerimi sunuyorum.

Barkod : 9786055980818

Yayın Tarihi : 2008 Temmuz

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 260

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?