• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması

Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması

Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması

75,00 ₺ 63,00 ₺
Ocak-2008 tarihinde birinci baskısı yayımlanan -Tapulu Taşınmaz Mülkiyetinin Tapu Dışı Yollardan Kazanılması- isimli kitabın mevcudu kısa sürede tükenmiştir.
Kitapta işlenen konular ülkemizde geniş uygulama alanı bulan tapulu taşınmazların tapu dışı yollardan kazanılmasıyla ilgilidir. Maddi hukuka ilişkin bulunan tapulu taşınmaz mülkiyetinin kazanılması, el değiştirmesi ve kaybedilmesi Türk Medeni Kanununda düzenlenmiştir. Anılan kanunda yer alan temel kural uyarınca -TMK. nun md. 705- taşınmaz mülkiyetinin kazanılması tescil ile olur. TMK. nun 706, BK. nun 213, TK. nun 26, KMK. nun 10. maddelerine göre de taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması resmi şekilde düzenlenmelerine bağlıdır. Ne var ki, bu tür taşınmazlarla ilgili işlemlerin yapılmasında her zaman bu kurala uyulmamaktadır. İşte bu yolda oluşan fiili durumu hukukileştirmek için kanunların açıkça izin verdiği ve düzenlediği hallerde resmi memur önünde yapılmayan tapu dışı/harici işlemlere belli koşullar altında geçerlilik tanınmıştır. Bu konular kitabımızda ayrıntıları ile işlenilmeye çalışılmıştır. Bu kitapta işlenen konular ana/temel kuralın ayrıcalıklı hallerini oluşturmaktadır.
Günlük yaşamda ortaya çıkan hukuki sorunların çözümünde çoğu kez yasal düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Uygulamada karşılaşılan bu boşlukları doldurmak için temel ilkeleri zedelemeden uyuşmazlıkların Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire kararlarıyla sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına çalışılmıştır. Kitabımda teoride ileri sürülen düşüncelerde gözönünde tutulmak suretiyle uygulamaya ışık tutan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Özel Daire kararlarıyla getirilen çözümlere de yer verilmiştir. İstek ve ihtiyaç durumu nazara alınarak kitabın ikinci baskısı yapılmıştır.
Kitabın ikinci basımının yayımlanmasını sağlayan Adalet Yayınevi mensuplarına, teşekkür ederim.
Bu eserin ilgi duyan ihtiyaç sahiplerine yararlı olmasını dilerim.
Süleyman SAPANOĞLU

Barkod : 9786054144235

Yayın Tarihi : 2009 Ocak

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 856

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?