• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Evlilikte Hukuksal İlişkiler

Evlilikte Hukuksal İlişkiler

Sözden Sonsuza

Evlilikte Hukuksal İlişkiler

  • Fiyatı 30,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Aile Hukuku
Ülkemizde 15 milyonu aşkın evli çift bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 500 bin çift evlilikle tanışmakta ve yeni bir hayat kurmaktadırlar. Bunun üç katı insanımız evlilik planları yapmaktadır. Dolayısıyla ülkemizde en az 30 milyon kişi böyle bir esere özlem ve ihtiyaç duymaktadır.
Bu nedenle, kitabın hazırlanmasında akademik bir çalışma yapmaktan çok her kesimden ve her düzeyden insanımızın okuduğunda hak ve sorumluluklarını anlayabilmesi ve durumuna göre faydalanabilmesi amaçlanmıştır. Konular hem geniş bir yelpazede hem de kolay anlaşılır, kısa ve öz olarak kaleme alınmıştır. Ayrıca Kitabın, okuyucularını bilgilendirmesi yanında yol ve yöntem gösterici olması da arzulanmıştır.
Özellikle hanım okuyucuların bu bilgilerle kendilerini daha güçlü hissedecekleri ve durumlarını daha bilinçli değerlendirebilecekleri umulmaktadır.
Bu konuları ilk kez okuyan biri bile ihtiyaç duyduğu konuda gereken bilgilerin ekserisini kitapta bulabilecektir. Bu sayede yasal işlemlerini doğrudan kendi kontrolünde yürütebilecek ve amacına daha ucuz ve daha bilinçli ulaşabilecektir.
Kitabımızda ilgili kanun maddelerinin özü verilerek, maddelerin teorik açıklamalarına ve teknik ayrıntılara girilmemiştir. Konuların tam anlaşılabilmesi için gerekli hukuki terimlerin tanımı yapılmış veya cümlede Türkçesi ile eş kelime olarak yer almıştır.
Kitapta her bölümün sonuna Dilekçesi nasıl yazılır başlığı altında, o bölüm ile ilgili dilekçelerin nereye ve nasıl yazılacağı örnek birer dilekçe ile gösterilmiştir.
Her konu sonunda o konunun düzenlendiği yasa maddeleri ve kanun metni yer almıştır. Ayrıca ülkemizde adaletin tesisi ve hukukun gelişmesinde hiç kuşkusuz en büyük katkıya sahip bulunan Yargıtayın Karalarından Örnekler konulmuş olup, benzer olayların daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.
Bu Kitap.
Nişanlanma nedir. Nişanlıyken dikkat edilecek hususlar, tarafların karşılıklı haklar ve sorumlulukları.
Nişan bozma ve sonuçları. Nişanı haksız yere bozan karşı taraftan nişan masraflarının ve nişan sonrası yapılan masrafların alınması. Nişanlılara verilen hediyelerin geri istenmesi. Nişan bozma nedeniyle maddi ve manevi tazminat istenmesi.
Babalık davası, nesebin reddi.
Her yönüyle evlilik. Evlilikte eşlerin hakları ve evliliğin sorumlulukları.
Ailenin korunması.
Eşlerin evlenirken sahip oldukları mal ve eşyalarla, evlilikleri süresince edindikleri eşya ve servetlere hangi eşin ne oranda sahip bulunduğu. Eşlerin bu mallarını idaresindeki hak ve yetkileri.
Oturulan evin hangi eşe ait olduğu. Tapuda diğer eş adına kayıtlı konuta Aile konutu şerhi verilmesi. Aile konutu ve içindeki eşyaların kendine tahsisini isteme hakkı.
Eşler hangi sebeplerle ve nasıl boşanmaktadır? Boşanma davası nasıl açılır. Boşanma davasında nelere dikkat etmek gerekir.
Eşler boşanmadan da ayrı yaşayabilir mi. Ayrı yaşayan eşlerin durumu.
Hangi eşin diğerinden ne tür nafaka isteyebileceği. Anne ve banın nafaka borcu. Bunlar dışındaki hali vakti yerinde akrabalardan da nafaka istenebileceği.
Boşanmanın sonuçları. Boşanan eşlerin çocuklarının durumu ne olur. Velayet kime verilir. Eşlerden birine verilen Velayet hakkı geri alınabilir mi.
Aileye karşı işlenen suçlar, aile içi işlenen suçlar ve aile içi şiddet durumlarında ne yapmak gerekir.
Yabancı Mahkeme kararlarının Türkiyede geçerliliği ve sonuç doğurması.
Eski hukukta boşanma.
Ve benzeri daha pek çok konuda size; aydınlatıcı, güçlendirici bilgileri kazandıracaktır.

Barkod : 9786054144082

Yayın Tarihi : 2009 Ocak

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 366

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?