• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

İmar Hukuku Dersleri

İmar Hukuku Dersleri

İmar Hukuku Dersleri

22,50 ₺ 18,00 ₺

İmar hukukunun amacı, ulusal, bölgesel, çevresel ve kentsel yerleşim alanları ile bu alanlardaki yapılaşmaların plan, fen, sağlık ve çevre koşullarına uygun olarak oluşmasını, böylece toplumun huzur ve güvenliği ile ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak, estetik yönden gelişmiş, çağdaş kent merkezlerinin kurulmasını sağlamak için en uygun ilkeler ile bunların uygulama yöntemlerini, yaptırımlarını saptamaktır .
Kentleşmenin son yüzyıllarda dünya genelinde gösterdiği artışa paralel olarak düzenli kentleşme ve kentleşmenin bağlanacağı hukuk kurallarının önemi artmıştır. İmar Hukuku bu ihtiyaca cevap veren kuralları ihtiva etmektedir. Elinizdeki kitap, çok geniş bir alana yayılan imar hukuku mevzuatına giriş mahiyetinde bir ders notları derlemesidir. Kitap, alanında uzmanlaşmış kişilere yönelik olmayıp Hukuk Fakültelerinde yahut müfredatında İmar Hukuku dersine yer veren diğer bölümlerde öğrenim görmekte olan öğrenciler için hazırlanmıştır.
İmar Hukuku, fakültelerde çoğunlukla tek dönemde ve seçimlik ders olarak verilmektedir. Bu durum dikkate alınarak öğrencilerin temel ders kitabı ihtiyacını giderecek ve bu alanda yazılmış detaylı eserler öncesinde tüketilmesi gereken bir metnin hazırlanmasına gayret edilmiştir. Eskilerin ifadesiyle efradını câmi, ağyarını mâni bir eserin yazılması gayesiyle hazırlanan bu kitap yukarıda sayılan hususları kendine esas ve sınır kabul etmiştir.
Kitap İmar Hukuku ve Kentsel Dönüşüm olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kentsel dönüşüm uygulamalarının mevcut durumda arz ettiği önem dolayısıyla ayrı bir kısımda incelenmesinde fayda görülmüştür.
Birinci Kısım sırasıyla imar hukukunun kaynakları, mekânsal planlar, imar planları, ifraz ve tevhid işlemleri, parselasyon, imar hukukunda kamulaştırma, yapı yapma ve kullanma esasları, ruhsatsız yapılar ve imar yaptırımları konularından oluşmaktadır. Bu kısmın son bölümü olarak İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu, Gediz Üniversitesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülsün Ayhan Aygörmez Uğurlubay tarafından kaleme alınmıştır. Bu vesileyle Hocamıza teşekkür ederiz.
İkinci Kısımda kentsel dönüşüm konusu Belediye Kanununda Kentsel Dönüşüm ve Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kapsamında Kentsel Dönüşüm Uygulamaları başlıkları altında incelenmiştir.
Kitabın baskısında emeği geçenlere teşekkür ederek okurlara faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Barkod : 9786053000303

Yayın Tarihi : 2016 Ekim

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 202

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?