• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Türk Ticaret Kanunu

Türk Ticaret Kanunu

Yeni Gerekçeli - Karşılaştırmalı

Türk Ticaret Kanunu

  • Fiyatı 65,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Ticaret Hukuku
Genel Gerekçe
Adalet Komisyonu Raporu
Madde Gerekçeleri
Karşılaştırma Tabloları
Karşılaştırmalı Metinler

Elli yılı aşkın bir süreden beri yürürlükte olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ticaret hayatına büyük hizmetlerde bulunmuş bir kanundur. Ancak ticaret hayatında son yarım asırda meydana gelen gelişmeler, bu Kanunu’nun sosyal ve ekonomik ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmesine yol açmıştır. Bu düşünceden yola çıkılarak Adalet Bakanlığı’nda 08. 12. 1999 tarihinde Prof. Dr. Ünal Tekinalp başkanlığında kurulan Komisyon’un hazırladığı Türk Ticaret Kanunu Tasarısı 2005 tarihinde TBMM’ye gönderilmiştir. TBMM Adalet Komisyonu’nda kurulan alt komisyonlarda uzunca süren çalışmalar yapılmış ve Türk Ticaret Kanunu Tasarı’sının bazı maddelerinde değişiklikler yapılmasına karar verilmiştir. 13 Ocak 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu 14 Şubat 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlük maddesi olan 1534. maddesine göre, istisnai bir kısım hükümler hariç olmak üzere kanun 1/7/2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ancak Kanun henüz yürürlüğe girmeden 6273 ve 6335 sayılı; yürürlüğe girdikten sonra ise 6353 sayılı Kanunlarla bir kısım maddeleri değiştirilmiş, bir kısım maddeleri de yürürlükten kaldırılmıştır.
6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu, ticaret hayatındaki gelişmelere ayak uydurmak, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları karşılamak amacıyla 6762 sayılı Ticaret Kanunu’na göre birçok yenilikler içermektedir. Okuyucuların Yeni Ticaret Kanunu’nun hazırlanmasına yol açan sebeplerin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı genel gerekçeyle birlikte, her bir maddeye ilişkin gerekçe ve Adalet Komisyonunca yapılan değişikliğin gerekçesini bir arada bulmaları mümkün olacaktır.
Derleyiciler, elli yıldan uzun bir süreden beri ve halen yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu ile 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu hükümlerinin birbiriyle kıyaslanabilmesi ve getirilen düzenlemelerin daha iyi anlaşılabilmesi için eski yeni kanundaki maddeleri karşılaştırmalı olarak değişiklikler de işlenmiş bir şekilde sunmaktadırlar.
İlk baskıda olduğu gibi bu basıyı da özenli bir şekilde gerçekleştiren aziz dostumuz Hakan Karaaslan’ın şahsında Adalet Yayınevinin tüm çalışan ve mensuplarına teşekkürlerimizi sunarız.

Barkod : 9786055263621

Yayın Tarihi : 2012 Eylül

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 1758

Ebat : 14x20

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?