• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları

Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları

Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları

22,50 ₺ 19,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Genel Hukuk
Toplumsal ilişkileri düzenleyen kurallar bütünü olan hukuk yazılı ve yazısız kurallardan oluşur. Bu kurallar bütünün yazılı kısmını ifade eden mevzuat ise kanun, tüzük, yönetmelik vb. gibi kurallardan oluşur. Toplumsal ilişkileri düzenlemeyi amaçlayan bu kuralların iyi olması toplumsal düzeninde iyi olması anlamına gelecektir. Ünlü filozof Aristonun da ifade ettiği gibi; Kanun düzendir, iyi kanun iyi düzendir . İyi hazırlanmamış mevzuat hem toplum hayatında düzeni sağlama amacından uzaklaşacak hem de toplum üyelerinin hukuka olan inancını zayıflatacaktır.
Ülkemizde, mevzuat genellikle kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili teknik birimlerince hazırlanmaktadır. Bu çalışmalar genelde hukukçu olmayan teknik personel veya hukukçu olsa dahi mevzuat tekniğine hakim olmayan kişiler tarafından yapıldığından hazırlanan metinler şekli ve hukuki yönden eksiklikler barındırabilmekte bu durumda mevzuatın yürürlüğe girmesi süreci yavaşlatabilmektedir. Yine yürürlüğe giren kanun, tüzük ve yönetmeliklerde zaman zaman yazım hatalarına, gerek aynı düzenleme içerisinde gerekse farklı metinlerde mükerrer veya çelişkili hükümlere aynı düzeydeki düzenlemelerde farklı üslup ve şekillere rastlanabilmektedir. Bu durum yalnızca mevzuatın sıklıkla değiştirilmesine neden olmakla kalmamakta aynı zamanda mevzuatı hazırlayan kamu kurum ve kuruluşlarının saygınlığını ve güvenilirliğini de zedelemektedir.
Bütün bu olumsuzlukların en aza indirilerek mevzuatın hazırlanması hususunda genel kuralların getirilmesi için bazı gayretler olmuş, bu çerçevede Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Tüzük ve Yönetmeliklerin Hazırlanmasında Uyulacak Esaslar ve Şekil Kuralları Hakkında Yönetmelik 16/10/1991 tarihli ve 21023 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulmuş, bu Yönetmelik 08/09/1992 tarih ve 21339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Tüzük ve Yönetmelik Tasarılarının Hazırlanmasına İlişkin Esaslar ile yürürlükten kaldırılmıştır. Hem mevzuat sistemindeki gelişmeler hem de Avrupa Birliğine üyelik sürecinde gerek mevzuatın hazırlanmasından önce gerekse hazırlanması ve yürürlüğe konulması aşamasında çeşitli analizlere ihtiyaç duyulması nedeniyle ve toplumsal yaşamda ihtiyaç duyulan kuralların yeknesak açık anlaşılır şekilde yürürlüğe konulmasını temin etmek amacıyla Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 17/02/2006 tarih ve 26083 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Bu alanda, yukarda zikredilen mevzuat haricinde uygulayıcılara yol gösterici yeterli kaynak eser bulunmaması nedeniyle mevzuat hazırlama çalışmalarına dahil olacaklara yardımcı olmak düşüncesi sonucunda bu çalışma ortaya çıkmıştır.

Barkod : 9786054144464

Yayın Tarihi : 2009 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 200

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?