• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Hukuka Giriş

Hukuka Giriş

Hukuka Giriş

  • Fiyatı 24,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Genel Hukuk
Hukuk; yönetim, iktisat ve tıpla birlikte gelişme içinde olmuştur. Zamanla çeşitli dallara ayrılmıştır. Bilimde ve teknolojide ki gelişmelere paralel olarak Hukuk dalları da çeşitlenmiştir. Hukuka kuramsal yaklaşımlar ise tarihi birer yorum olarak kalmaktadır. Yeni alanlara yönelik kurallar, yeni anlayışı ve yeni yaklaşımları da beraberinde getirmektedir.
Toplumsal değişmelere paralel hukuk kuralları da canlı birer organizma olarak da değişmekte, yenilenmektedir. Temel kavramlar yanında yeni hukuk kavramları da gündeme gelmektedir.
Bu nedenle Hukuk alanının ilk basamağı olan Hukuka Giriş, yeni dalları, yeni kavramları da içermelidir.
Biz bu kitapta; hukuk alanında ki değişimlere de yer verdik. Böylece eğitim ve öğretim alanı yanında her insanın hukukla ilgili konuları, rahatlıkla öğrenebileceği içerik düzenlemesi yaptık.
Kitap; Hukuka Giriş, Hukukun Temel Kavramları ve Hukuk Başlangıcı ders kitabı yanında çeşitli meslek sınavlarında da temel kitap olma özelliğine sahiptir.
Kitabın herkesimden insanlara yararlı olacağı kanatindeyim.

İnsan canlı varlıklar içinde, düşünen, biyolojik özellikleriyle alet yapan, geliştiren, sabit yaşamayan hareketli, toplu yaşayan bir varlıktır.
İnsanın düşünen ve sorgulayan bir varlık olarak gerek kendisi ile gerekse diğer insanlarla olan ilişkileri, kişisel sorumluluktan toplumsal sorumluluğa uzanan ilişkiler ağı içinde olmayı zorunlu kılmıştır.
İnsanın kendisine özgü değerleri ile toplumda var olan ortak değerler ve şekillendirdiği devlet denen aygıtla ilişkisi kuralların oluşmasını sağlamıştır.
Kuralların benimsenmesi ya da ihlali halinde yapılması gerekenleri, akılcı yolla sistemleştirmiştir. Koyduğu kurallarla düzen oluşturmuş ve bu düzeni de belirli kurallarla şekillendirmiştir.
İşte hukuk denen alan, insanın ve toplumun hemen her alanını düzenleyen, ihlali halinde müeyyidelerle güçlendirilmiş kurallar toplamıdır.
Bu alanda bir çok çalışmalar yapılmıştır. Hukuku dar yorumlayan yaklaşım tarzlarından kaçınılarak konu geniş bir alanda incelenmiştir.
Kitapta; hukukun temel kavramları, toplumsal hayatı etkileyen ve yönlendiren kurallar ile hukuk kuralları, bunlar arasındaki ilişkiler, anayasa, kanunlar ve diğer yazılı hukuk kuralları ve bunların anlam ve etkileri, kamu hukuku - özel hukuk ayrımı ile hukukun dalları ve önemli özellikleri üzerinde durulurken, hukuk karşısında bireyin ve devletin durumu, hukukun uygulanması konuları ele alınmıştır. Bununla birlikte; hukuk devleti, demokrasi, insan hakları üzerinde de durulmuştur.
Bu kitap; Hukukun Temel Kavramları, Hukuka Giriş, Hukuk Başlangıcı ve Temel Hukuk gibi dersler için ders kitabı olarak yine müfettişlik, kaymakamlık, hakimlik ve uluslararası ilişkilerle ilgili sınavlar için hazırlanmıştır.
Bu kitabın amacı; hukuk dersleri alacak öğrencilere derslerin amaçları dikkate alınarak, bu derslerin alt yapısını hazırlamak, öğrencilerin hukukun temel kavram ve kurumlarını kavramalarını sağlayarak, temel hukuk mantığının oluşması hedeflenmiş ve yaşamlarında karşılaşacağı hukuksal durumlarda, hukukun güncel, gerekli kurum ve kurallarını tanımaları istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, hukuka giriş niteliği taşıyan konuların yanı sıra, pozitif hukukun bir takım kavram ve kurumlarına da kitapta yer verilmiştir.

Barkod : 9786054144501

Yayın Tarihi : 2009 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 398

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?