• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Ürün Sorumluluğu

Ürün Sorumluluğu

Ürün Sorumluluğu

  • Fiyatı 35,00 ₺
Eski çağlarda bilinen, tekrar edegelen üretim çeşitleri ve ürünler insanlar arası ilişkilerin de mana kazanmak suretiyle hukuk normlarının oluşmasına yol açmaktadır. Yüzlerce yıl tekrarlanan en eski üretim biçimine ve her gün yenilenen, çeşitlenen ürünlere eklenen yeni ürünleri kavram olarak anlamak bile zorlaşmıştır. Tarih boyunca olgunlaşan hukuk fikri yirminci yüzyıl ile yeniden yorumlanmakta, mevcut normlara yenileri eklenmekte, yeni haklar oluşmaktadır. Bunlardan biri de her gün gelişen tüketici haklarıdır. Tüketici hakları, tüketicinin korunması fikri ile eşitler arası sözleşme hukukuna Devlet müdahalesini de katarak tüketici hukukunun oluşmasına yol açmıştır. Hukuki ilişkinin bir tarafında tüketici, diğer tarafında üreten, aracılık eden, mal ve hizmet sunan kişi-ler yer alırken her zaman risk altında olan tüketici lehine denge sağlama görevi de hukuk düzenine, devlete düşmektedir.
Türk toplumunda 1980li yılları takip eden zamanda başta Anayasada olmak üzere, tüketici kavramı bir hak olarak yerini almaya başlamıştır. Hukuki ilişkinin tarafları tüketici ve üreticilerden, bir taraf için hak diğer taraf için sorumluluk kavramlarının konusu ise üründür. Tüketici için hakkın, diğeri için ise sorumluluğun somut konusu -ürün-ü anlamak gerekir. Oğuz Sadık AYDOSun akademik hukukçu olma yolundaki önemli merhale olan doktora çalışmasını -ürün- üzerine teksif etmeyi birlikte kararlaştırdık.
Bu çalışma ile değerli meslektaşım Aydos, Anglo-Amerikan çevre-sindeki hukuk araştırmaları ve fikirlerini titizlikle inceledi. Diğer taraftan bizim de dahil olduğumuz Avrupa Hukukundaki gelişmeler de esaslı incelemeye tabi tutuldu. Sonuçta ürün etrafında oluşan sorumluluk, Türk Hukuk Bilimine başarılı bir katkı olan bu tezin konusunu oluşturdu.
Dr. Aydosun ahlaka, dürüstlüğe ve bilime Sadık kalacağı inancımla üstün ve daimi muvaffakiyet dilerim.

Barkod : 9786054144907

Yayın Tarihi : 2009 Haziran

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 328

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?