• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Vergi Hukukunda Yorum

Vergi Hukukunda Yorum

Vergi Hukukunda Yorum

  • Fiyatı 37,50 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Vergi Hukuku
Kitap olarak basılan -Vergi Hukukunda Yorum- başlıklı Doktora Tezi, vergi hukuku alanında yapılan bir yorumun, dayandığı, kaynak aldığı yasa, yasa üstü ve yasa altı belgelerle mantıksal tutarlılık koşullarını, ekonomik ve sosyal gerçeklere uygunluğunu ve ilke ve değerlerle ilişkisini bir bütünlük içinde araştırmaktadır.
Tezin temel amacı, bu üç gereğin yorum yöntemleri ve yöntemlere ilişkin kurallar çerçevesinde nasıl uygulanabileceğini tartışmaktır.
Tez’de yorumla ilgili temel kavramlar şöyle sınıflandırılmıştır:
-Kapalı Lâfzî Yorum-, yasa kuralındaki terimlerin ve hükümlerin yorumunda klasik önermeler mantığı ve temel dilbilgisi kurallarına başvurularak gerçekleştirilen vergi hukuku yorumudur.
-Açık Lâfzî Yorum-, dilin dilbilimsel/yapısal karakterinin ve belirsizlik probleminin dikkate alınması durumundaki lâfzî yorumdur.
-Kapalı Sistematik Yorum-, her hangi bir vergi hukuku kuralı veya kavramının, yine sadece bir başka vergi hukuku kuralı veya kavramı ile olan ilişkisi bağlamında yorumlanmasıdır.
-Açık Sistematik Yorum-, ekonomik gerçekliklerin sistematik yorumun parametresi olması durumunda yorumdur.
-Tarihi Amaçsal Yorum-, yasanın yapılış amacını yasa yapıcılar tarafından açıklanmış veya yasa dilinden ve/veya sonuçlarından çözümleyen yorumdur.
-İlkesel Amaçsal Yorum-, vergisel, hukuki ve ahlaki ilkelere uygun yorumdur.
-Kıyas- yasada tanımlanmamış bir olayın, tanımlanmış olan benzer bir olayla ilişkilendirilerek yasa kapsamına alınmasıdır.
Tez’de incelenen bir diğer önemli kavram vergiden kaçınmadır. -Vergiden Kaçınma-, vergi yükünün gayrimeşru yollardan azaltılmasıdır. İlgili bölümde, yorum ve kıyas yöntemleri vergiden kaçınmanın önlenmesinde nasıl kullanılacağı tartışılmıştır.

Barkod : 9786055263690

Yayın Tarihi : 2012 Eylül

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 376

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?