• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Boşanma Davalarında Yargılama Usulü ve Aile Mahkemeleri

Boşanma Davalarında Yargılama Usulü ve Aile Mahkemeleri

Boşanma Davalarında Yargılama Usulü ve Aile Mahkemeleri

38,00 ₺ 32,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Aile Hukuku
Boşanma Hukukuna Hâkim Olan İlkeler ve Görüşler
Boşanma Davasının Konusu
Boşanma Davasında Taraflar ve Ehliyet
Yetki
Görev
Aile Mahkemeleri
Boşanma Sebepleri
Hüküm ve Sonuçları
Kanun Yolları
İlgili Yargıtay Kararları

Toplum bakımında önemi tartışmasız olan aile kavramının olması gereken anlamından uzak olarak nitelendirilmesinin doğal sonucu olarak sağlıklı olmayan oranlara ulaşan boşanmalar toplum bakımından ciddi sıkıntılara sebebiyet vermeye başlamıştır.
Boşanma gibi aile ve toplum bakımından ciddi sorunları bünyesinde barındıran bir kurumun yıkıcı etkilerinin en aza indirilmesi aile hukukunun temel amaçlarındandır. Zira boşanma kavramı asıl hüküm ve sonuçları bireylerin geleceği noktasında ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca boşanma kavramı yıkıcı etkilerini yalnızca eşler ve çocuklar üzerinde değil geniş manada bütün aile üzerinde gösterir.
Boşanma kurumunun bu çok yönlü özelliği dikkate alınarak mevcut çalışmada sağlıklı bir boşanma sürecinin yaşanması adına mevcut yasal düzenlemeler Yargıtay uygulamaları ile birlikte ele alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda yeri geldiğinde uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alındığı gibi çağdaş hukuk uygulamalarından da örnekler verilmiştir.
Takdirlerinize sunduğum bu çalışma Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yapmış olduğum yüksek lisans çalışmasının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Akademik çalışmamı kitaba dönüştürürken özellikle teorik konulara Yargıtay’ın ve yerel mahkemelerin bakış açılarını ve buna yönelik doktrinin ileri sürdüğü eleştirilere yer vermeye çalıştım.
Kitabın ikinci baskısında da aynı şekilde hareket edilmiş ve faydalı olacağı düşünülen yeni konular ele alındığı gibi mevcut Yargıtay kararları da güncellenmiştir. Dilerim tüm hukukçular bakımından faydalı bir çalışma olmuştur.

Barkod : 9786055473433

Yayın Tarihi : 2011 Ocak

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 480

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?