• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Belediyelerle İlgili Anayasa Mahkemesi Kararları

Belediyelerle İlgili Anayasa Mahkemesi Kararları

Belediyelerle İlgili Anayasa Mahkemesi Kararları

  • Fiyatı 115,00 ₺

İlgili Kategoriler

Hukuk Kitapları / Belediye Hukuku
Belediyeler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kuruluşları yüzyıllar öncesine uzanan yapılarıyla demokrasinin temel okulları olup vazgeçilmez birer yönetim biçimidir.
Asıl amacı mahalli halkın, mahalli nitelikteki ihtiyaçlarını mahalli ve merkezden gönderilen kaynaklarla yerinde çözümlemek olan belediyeler, dayanağını Anayasadan alan ve merkezi idarenin önemli bir yükünü üstlenen temel kuruluşlardır.
Kuruluşundan günümüze kadar geçen süre içinde belediyelerle ilgili birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Bu konudaki son yasal düzenleme ise halen yürürlükte bulunan ve belediyelerin görev, yetki ve sorumluklarını yeniden düzenleyen 03. 07. 2005 tarih ve 5393 sayılı Belediye Kanunu dur.
Belediyelerle ilgili parlamentoda kabul edilen yasalar diğer yasalarda olduğu gibi Anayasa Mahkemesinin denetimine tabidir. Anayasa Mahkemesi Parlamentonun kabul ettiği yasaları Anayasaya uygunluk bakımından denetlemekte ve bu denetim sonucunda Anayasaya uygun bulmadığı yasa hükümlerini iptal etmektedir.
Anayasa Mahkemesince yapılan uygunluk denetiminin amacı, Anayasaya uygun olmayan yasa hükümlerinin yürürlükte kalmalarına engel olmak ve yasaların parlamentodan Anayasaya uygun olarak çıkarılmasını sağlamaktır.
Çalışmamızda, Anayasa Mahkemesinin kurulduğu 1962 yılından günümüze kadar geçen kırk yedi yıllık süre içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen belediyelerle ilgili yasaların Anayasa Mahkemesi nce yapılan anayasaya uygunluk denetimi sonucu verilmiş olan kararları inceleme konusu yapılmıştır.
Belediyelerle ilgili yasalar üzerinde Anayasa Mahkemesi nce yapılan anayasaya uygunluk denetimi sonucu verilmiş olan kararlar gerekçeleriyle birlikte ortaya konularak bu konudaki uygulayıcıların, denetleyicilerin, araştırmacıların ve Parlamentonun çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Kitabın bu ikinci baskısında, hem Kitapta yer alan kararlar yeniden gözden geçirilerek baskı ve dizgi hataları giderilmeye çalışılmış, hem de Kitabın ilk baskı tarihi olan 2006 yılından sonra Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararlar tek tek incelenerek belediyelerle ilgili olan kararlar Kitabımıza dahil edilmiştir.
Kitapta yapılan açıklamalar kuşkusuz kişisel görüşlerimiz olup herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Yapılacak olumlu eleştiri ve katkılarla kitabın daha yararlı hale getirilmesi hedeflenmektedir. Okuyuculara faydalı olabilmek en büyük dileğimizdir. Gösterilen azami özen ve ihtimama rağmen kitapta yer alan noksanlıklar ve gözden kaçan hataların sorumluluğu elbette bana aittir.
Kitabın dizgisinin hazırlanmasını, basımını ve siz değerli okuyucularımıza ulaştırılmasını sağlayan Adalet Yayınevi çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Barkod : 9786054378173

Yayın Tarihi : 2010 Nisan

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 1116

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?