• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Tam Bağımsız Yargı ve Tek Celsede Adalet

Tam Bağımsız Yargı ve Tek Celsede Adalet

Tam Bağımsız Yargı ve Tek Celsede Adalet

23,00 ₺ 15,00 ₺
Ülkemizde geçmişte ve halen yargı bağımsızlığı, hukukun siyasallaşması ve adaletin yavaş işlemesi konularında yapılan yorum ve eleştiriler nedeniyle; yargı organı olumsuz etkilenmiştir.
Özellikle AKP hakkında açılan kapatma davası ve Ergenekon soruşturmasından sonra eleştiriler daha da yoğun şekilde devam etmiştir. Yargıya mensup kişilerin veya bir mahkemenin hatalı davranması, yanlış karar vermesi her zaman mümkündür ve bireysel hataların faturası kuruma çıkarılmamalıdır, demokratik bir toplumda yargı kararlarları da eleştirilebilir, ancak bu eleştirilerin olumlu olması ve eleştiri sınırını aşmaması gerekir. Ulu önder Atatürk -Adalet mülkün temelidir- sözünde adaletin önemini çok veciz bir şekilde ifade etmiştir.
Adalet mülkün-Devletin- temeli olduğuna göre, devletin sağlam ve sarsılmaz bir şekilde ayakta durabilmesi için, adaletin sağlam ve güçlü olması şarttır.
Yargının bağımsızlığı ve siyasallaşması konularında eleştiri sınırlarını aşan beyan ve yorumların yargı kurumunu yıprattığı, bireylerin yargı organına karşı güven ve saygı duygusunu zedelediği, inkar edilemez bir gerçektir.
Bu nedenle; başta toplumu etkileme gücüne sahip siyasiler ve medya olmak üzere herkesin, bütün fertlerin yargı organının yıpratılmaması konusunda gerekli özeni göstermesi gerekir.
Bu eserimizde yargı bağımsızlığı ne aşamada? Hukuk siyasallaştı mı? Adalet neden yavaş işliyor? Bu konuları ayrı ayrı ele alarak tarafsız ve objektif bir şekilde anlatmaya çalıştık ve bu arada, eski bir yargı mensubu olarak öz eleştiride bulunmayı da ihmal etmedik.
Tek amacımız; bir hukuk devletinde olması gereken tam bağımsız ve tarafsız, siyasal, sosyal, ekonomik her türlü etkiden uzak etkili ve gecikmesiz işleyen adalet nasıl olmalıdır? Bunları anlatmaya çalıştık.
Kitapta dile getirdiğim görüş ve önerilerimle ilgili hata ve eksikler olabileceğini içtenlikle kabul ediyorum ve bu nedenle; eser her türlü eleştiriye açıktır istifade etmekten onur duyarım.
Bu yapıtımla, adaletin gelişip yücelmesi noktasında zerre kadar bir katkım olursa, bundan duyacağım mutluluk sonsuz olacaktır.

Barkod : 9786054378357

Yayın Tarihi : 2010 Mayıs

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?