• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Petrol Kaçakçılığı Suçları ve Petrol Piyasası Kanununda Düzenlenen Kabahatler

Petrol Kaçakçılığı Suçları ve Petrol Piyasası Kanununda Düzenlenen Kabahatler

Enerji Hukukunda Suçlar ve Kabahatler -I-

Petrol Kaçakçılığı Suçları ve Petrol Piyasası Kanununda Düzenlenen Kabahatler

  • Fiyatı 33,00 ₺

Enerji hukuku, ülkemiz bakımından yeterince işlenmemiş ancak önemli bir alandır. Bu alanda yeteri kadar çalışma olmamasının temel sebebi enerji kaynaklarının Devlet tekelinde bulunmasıdır. Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi enerji alanında özelleştirme sürecine girmiştir. Özel teşebbüslerin piyasaya aktör olarak girmelerinin ardından enerji hukuku alanında uyuşmazlıklar artmış ve çeşitlenmiştir.
Enerji piyasasının hassasiyeti ve bu alanda tekelleşmenin muhtemel tehlikelerinin önlenmesi Devletin anasayal görevidir. Serbest piyasa şartlarını ortadan kaldırmadan piyasanın düzenlenmesi ve sağlıklı işleyişinin sağlanması zorunludur.
Enerji piyasasının tanzimi bakımından düzenleyici hukuki tedbirlerin yanısıra, bu tedbirlere uyulmamasının da yaptırıma bağlanması gerekmektedir. Piyasayı bozucu hareketlerin cezai yaptırımlarla önlenmesi en etkili yoldur.
Enerji Hukukunda Suçlar ve Kabahatler adlı çalışmamazı üç aşama halinde tamamlamayı hedefliyoruz. 1. aşamada -Petrol Kaçakçılığı Suçları ve Petrol Piyasası Kanununda Düzenlenen Kabahatler-, 2. aşamada -Doğalgaz ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazı Piyasası Kanunlarında Düzenlenen Kabahatler-, 3. aşamada -Elektrik Hırsızlığı ve Elektrik Piysası Kanununda Düzenlenen Kahabatler- incelenecektir.
Çalışmamızın 1. aşamasını oluşturan, -Petrol Kaçakçılığı Suçları ve Petrol Piyasası Kanununda Düzenlenen Kabahatler- bir başlangıç olması bakımından önemlidir.
Petrol üzerindeki ağır vergi yükü, petrol kaçakçılığının yaygın şekilde yapılmasına sebep olmaktadır. Kaçakçılık piyasadaki rekabeti haksız şekilde bozduğu gibi, tüketiciye ve çevreye de önemli ölçüde zarar vermektedir. Yaygın olan petrol kaçakçılığının önlenmesi maksadıyla 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunun Ek 5. maddesinde -Petrol Kaçakçılığı- ve -Yetkisiz Ulusal Marker Ticareti- bağımsız bir suç olarak düzenlenmiştir.
Çalışmamızda petrol kaçakçılığı suçları ve Petrol Piyasası Kanunu nda düzelenen kabahatler incelenecektir. Konu ile ilgili olarak ceza hukuku açısından yaplmış akademik çalışmaların olmaması ve/veya çok az olması bizi bu çalışmayı yapmaya yönlendiren temel sebep olmuştur. Konu hakkında literatürdeki yetersizlik sebebi ile esere yapılacak katkı, eleştiri ve soruların mbalci dogus. edu. tr- mail adresine iletilmesi bizi memnun edecektir.

Barkod : 9786054378494

Yayın Tarihi : 2010 Haziran

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 240

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?