• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Şerhi

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Şerhi

Öğretinin ve Uygulamanın Işığında

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Şerhi

  • Fiyatı 120,00 ₺
5582 Sayılı Kanunla Değişik Tüketicinin Korunması
Hakkında Kanun:
Madde Açıklaması, Bilimsel Görüşler,
Yargıtay Kararları
Yönetmelikler, Avrupa Birliği Yönergeleri
İpotekli Konut Finansmanı -MORTGAGE - TUTSAT-
İle Getirilen Değişikliklerin Açıklaması

Ekonomik açıdan olduğu kadar hem sosyal ve hem de zihinsel etkinlik açısından güçsüz durumda bulunan tüketici, tekel karşısında -ey kuş, ya yersin ya da ölürsün- -Vogel-friss-oder-stirb- benzetmesinde olduğu gibidir -Özel, Çağlar: Mukayeseli Hukuk Işığında Tüketiciyi Koruyan Geri Alma Hakkı, -tez- Ank. 1998, sh. 12-. Bu nedenle başta Borçlar Hukukunun özel bir dalı olarak doğan Tüketici Hukuku, kamu otoritesinin ve kamu kurumlarının müdahalesi sonucunda -aynen İş Hukukunun gösterdiği tarihi gelişim gibi- Özel Hukuk-Kamu Hukuku karması tamamen bağımsız hukuk dalı olması yönünde hızla ilerlemektedir -Öz, Turgut: Türk Tüketici Hukukunda İrade Özgürlüğüne Getirilen Sınırlamalar, İstanbul Kültür Üniversitesi, Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Sempozyumu, Ank. 2009, sh. 272-
Rekabetçi liberal düzen tamamen tüketici aleyhinde işlemektedir. -Take it or leave it - al ya da git-
Tüketiciler, klasik özel hukuk enstrümanlarla yeterli derecede korunamamaktadır. Hele -sözleşme serbestliği-, somut yaşam gerçeğinde, tavuk kümesinde serbestçe dolaşabilen tilkinin serbestliğinden başka bir şey değildir. Ekonomik, sosyal ve entelektüel açıdan ast ve üst konumda bulunan eşitsizler arasında sözleşme serbestliği bir demogojiden başka bir şey sayılamaz. Sözleşme koşullarını belirlemenin serbestliği ve düzenin liberalliği, olsa olsa, eşitsiz konumdaki tüketicilere karşı bankaların -veya holdinglerin, genel olarak satıcıların- serbestlikten ve liberallikten salt kendileri için yararlanmaları anlamını taşıyabilir -Serozan, Rona: Fahiş Faiz, Banka ve Tüketici Hukuku Sorunları Sempozyumu, İst. 2010, sh. 208-.
Kaçınılmaz bu gelişmeler karşısında hukukun canlı kaynağı olan içtihat -Yargıtay uygulaması- üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Bu nedenle kitabın ikinci baskısında, arada geçen zaman içerisinde gelişen Yargıtay kararlarının yanında -örneğin: -Burada hemen belirtilmelidir ki tüketici, ticari dağıtım zincirinin nihai halkasını oluşturur; ekonominin nihai hedefi olan tüketicinin, satıcı karşısında daha etkin olarak korunması gereği, tüketici hukukunun temel düşüncesini oluşturmaktadır. Bu noktada tüketici, üretilip piyasaya sürülen ve üretim sürecinin hiçbir aşamasında bilgi sahibi olmadığı ürün veya sunulan hizmeti satın aldığı bir ilişkide doğal olarak zayıf durumdadır HGK. 31. 1. 2007; 60/45- yeni bilimsel araştırmalara -örneğin: Satıcının ya da hizmet sağlayıcının davranış -koruma- yükümüne aykırı eylemlerinin hukuksal sonuçları ve Borçlar Kanunu Tasarısına ilişkin açıklamalar ve de eleştiriler gibi- yer almış ve böylece kitap olabildiğince zenginleştirilmiştir.
Son olarak kitabı ikinci baskıya özenle hazırlayan Adalet Yayınevi sahibi sayın Hakan Karaaslan ve Genel Koordinatör Tevfik Sarısoy olmak üzere tüm yayınevi çalışanlarına teşekkür eder kitabın ilgilenenlere yararlı olmasını dilerim.

Barkod : 9786054378500

Yayın Tarihi : 2010 Temmuz

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 1432

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?