• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Faiz Hukuku

Faiz Hukuku

İlgili Konularla Birlikte Açıklamalı - İçtihatlı Genel ve Özel

Faiz Hukuku

80,00 ₺ 68,00 ₺
Faize İlişkin Genel ve Özel Kuralların Açıklanması
-Faizle ilgili -Muacceliyet, Temerrüt vd. - Konuların İncelenmesi
-Munzam Zarar, Yabancı Para Borcu, Gecikme Zammı, Gecikme Tazminatı Gibi Faizle İlgili Konular
-Usul Hukuku ve İcra Hukuku Yönünden Faizle İlgili Konular
-Faiz Hesaplamaları
-Faiz Oranları
-Faizle İlgili Mevzuat
-KİTAP EKİ: Excel vb. Eloktronik Hesaplama Programı Bulunanlar için yazılacak iki ayrı tarih arasında oran değiştikçe güncellenebilir yasal, avans, reeskont, banka kredisi, taksitle borçlanma, taksitli satışlar faiz hesaplamları, BK 84. maddeye göre hesaplama ve yargılama gideri, harç, vekalet ücreti hesaplamaları yapılabilen hesap tabloları CD si

Faiz temel hukuki kavramlardan olup faize ilişkin genel ve özel kurallar pek çok yasada farklı ve kapsamlı bir biçimde yer almaktadır. Faize ilişkin kuralların çeşitliliği yanında usul ve takip hukukuna ilişkin kurallar ve dava konularının mahiyetine göre de gözetilecek ayrıntılar bulunmaktadır.
Bu kitapta faize ilişkin kurallar ile, niteliğinin faiz olup olmadığı tartışmalı olan konular bir araya toplanıp açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca gözetilecek ayrıntılar, istisna oluşturan durumlar, hukuki yorum farklılıkları bulunan konular incelenip değerlendirilmiştir.
Faize ilişkin kuralların özellik arzettiği çeşitli konular ve faize ilişkin genel kurallar ayrı bölümler halinde incelenmiş konuya ilişkin örnek Yargıtay kararlarına ilgili bölümlerde yer verilmiştir. Açıklama bölümlerinde ilgili Yargıtay kararlarına atıf yapılıp kararın hangi sıra ile hangi sayfada yer aldığı dipnotlarda gösterilerek okuyucuların ilgili emsal kararları kitapta kolaylıkla bulmaları sağlanmak istenmiştir.
Faize ilişkin özel yasalardaki kurallar derlenmeye çalışılmış, kanun ismi ve numarası alt başlıklar olarak verilerek topluca ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir.
Her bölümde konuya ilişkin genel açıklamalara da yer verilmiş olup bu açıklamalar konunun detaylarını inceleyen ayrıntılı açıklamalar olmayıp özet açıklamalardır. Bu açıklamalar faizle ilgili olmasa da, faize ilişkin kuralların daha iyi anlaşılabilmesi için yer verilen açıklamalardır.
Kitapta ağırlıklı olarak özel hukuktan doğan borç ilişkilerine ilişkin faiz incelenmiş olup, kamu hukuku karakterli olan -vergi hukuku gibi- kurallar, ceza hukukunu ilgilendiren faizle ilgili hususlar incelenmemiştir. Kitapta gecikme zammı incelenmiş ise de pek çok yasada gecikme zammına ilişkin kurallar bulunmakta olup kamu alacakları için öngörülen gecikme zammına ilişkin özel yasalardaki düzenlemeler derlenip kitaba alınmış değildir. Bankacılık Kanunu nun faize ilişkin düzenlemeleri de burada incelenmemiştir.
Kitabın kapsamının bu açıklamalara göre değerlendirilmesi gerektiğini de belirtmekte yarar görüyorum.
Bu arada katkılarından dolayı kitabın 35. bölümündeki örnek raporu düzenleyen aktüerya bilirkişi Dr. Cesarettin Korkmaz Bey e, kitabın kısa sürede basılmasını sağlayan Adalet Yayınevi sahibi Hakan Karaaslan başta olmak üzere, Genel Koordinatör Tevfik Sarısoy, Bilgin Teren, İlknur Özkal, Yasin Demirbaş ve emeği geçen yayınevi çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Barkod : 9786054378623

Yayın Tarihi : 2010 Temmuz

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 942

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler : CD

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?