• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Bir Savcının Hukuka Felsefik Bakışı

Bir Savcının Hukuka Felsefik Bakışı

Bir Savcının Hukuka Felsefik Bakışı

(Hukuk Aforizmaları)

  • Fiyatı 28,00 ₺
Hukukçunun en sık yaptığı uğraşılardan biridir bir şeyleri kanıtlamaya çalışmak. O’nun için kanıtlamak uğraşısı gerçeğe koşmaktan farksızdır. Gerçeğe koşan her kişinin önyargılarını öldürüp, her şeyden kuşkulanması gerekir. Kuşku kanıtlamanın ABC sidir. Kuşku duymak düşünmektir. Descartes- Kuşku duymayan bilgi, donmuş/ölmüş bir bilgidir. Unutmayalım ki her kanıtlama uğraşısı Rene Descartes’in de dediği gibi, -düşünmeyi gerektirir. - Biraz önce de bahsettiğim gibi düşünmekte kuşku duymayı. Kuşkuyla gelen düşünmekse, adı başında -düşünbilim- yani felsefeye ilgi duymakla sağlıklı sonuçlara götürür. O halde her hukukçunun, hukukun düşünbilimi olan hukuk felsefesine ilgi duyması, sevmese de bilmesi gerekir. Ancak bu şekilde, her hukukçunun vicdan tebessümlü adalet insanı olması olanaklı olacaktır. İşte bu kitabı kaleme alışımın ilk nedeni de budur. Yani, vicdan tebessümlü adalet insanı olabilmektir.
Bu kitapta hukuk felsefesinin çeşitli okulları ya da filozofların görüşleri konusunda herhangi bir bilgi vermek amacı güdülmediği gibi, ne hukukun genel teorilerinden birine değinilmiştir ne de belli başlı kavram ve düşünce açıklamalarına yer verilmiştir. Bu anlamda bu kitap asla bir bütünsel çalışma metninden oluşmamaktadır.
Hukukun yönlendirdiği bir insanlık, özgürlük, eşitlik ve adalet anlayışı değil, hukuka yön veren bir insanlık, özgürlük, eşitlik ve adalet anlayışına ve bu anlayışı uygulamaya geçirecek, hukuku özgür ve hümanist eylemeye kamçılayacak kurallar ve idealist hukukçulara her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu bilmenin sorumluluk duygusu içinde yazılmış aforizmalar şeklinde de algılanabilir bu kitapta yazdıklarım.
Hukukun, statükoyu -mevcut durumu- destekleme refleksleri fazlasıyla gelişmiş bir bilim olduğunun farkındalığıyla kaleme aldığım bu kitapta, geçmişten günümüze dünyanın hemen hemen her yerinde yaşanan uygulamaları dolayısıyla, insan ve toplum yaşamının önüne koyduğu engeller ve zorluklar nedeniyle Pozitif hukuk kurallarının, kime ve neye hizmet ettiği, bu bakımdan güç ve güçlülerle olan yakın ilişkisi, olması gereken hukukla nasıl bir çelişki içinde olduğuna dair vurgulara da yer verilmiştir.
Bu kitabın ana fikrini özetleyen düşüncemi bir cümleye sığdırmak gerekirse, hukukun manevi huzurunda özgürlük araması olduğunu söyleyebilirim.
Gerçek Adalet Güneşinin yüksek değerine bir katkısı olmasını umarak, Hiç kimsenin yüzünden adalet gülüşü ve güneşi eksik olmasın diyerek. Hukukun varoluş sebebi olan adalet, özgürlük ve eşitlik istencine katkıda bulunmak isteyen herkese yararlı olması umuduyla.

Barkod : 9786051460505

Yayın Tarihi : 2013 Ocak

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 272

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?