• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kamu Kuruluşlarının İşçilik Alacaklarından Sorumluluğu

Kamu Kuruluşlarının İşçilik Alacaklarından Sorumluluğu

Kamu Kuruluşlarının İşçilik Alacaklarından Sorumluluğu

65,00 ₺ 55,00 ₺

Bir tarafta işçiyi koruma ilkesiyle şekillenen ve yaptırımlarla desteklenen maddi hükümlerin diğer tarafta ise “işçinin alın teri kurumadan hakkının ödenmesine” ilişkin bindörtyüz yıllık manevi hükümlerin varlığına rağmen ülkemizde yerine getirilmeyen işçilik hakları hala uygulamayı kilitlemektedir. Ülkemizde, ödenmeyen işçilik haklarının tahsili amacıyla yüzbinlerce dava açılmakta ve bu davaların önemli bir kısmının davalı tarafını ise maalesef kamu kuruluşları oluşturmaktadır.

Kamu kuruluşlarının işçilik haklarının ödenmemesi sebebiyle yargı süreci ile muhatap olmasının manevi eleştirisi bir yana maddi açıdan da faiz, vekâlet ücretleri, yargılama giderleri gibi feri giderler ile birlikte kamu kuruluşları bakımından ciddi bir yük oluşturulmaktadır. Bu nedenle kamu kuruluşlarının işçilik haklarından sorumluluğu konusu tüm yönleriyle incelenmesi ve çözülmesi gereken bir olgudur.

Bu bağlamda, kamu kuruluşlarında görev yapan personeller de kamu ihale mevzuatı ile iş hukuku mevzuatı arasında sıkışıp kalmakta, işçiler ise kamu hizmeti ifa etmelerine rağmen işçilik haklarını zamanında alamamaktan yakınmaktadırlar.

Doktora bittikten sonraki ilk çalışmamızda böyle bir konuyu seçmemizin nedeni; yukarıda sayılanlarla birlikte, aynı zamanda bir kamu kuruluşu olan, ciddi sayıda işçi istihdam eden ve davalarının önemli bir kısmını işçilik haklarının oluşturduğu bir Üniversitenin yaklaşık on yıldan beri avukatlığını yapmam nedeniyle uygulama ve teorideki sorunlara ilişkin tespitlerimizi ve önerilerimizi sunma ihtiyacıdır.

Bu tespit ve tecrübelerle birlikte, yargı kararları, öğretideki görüşler, iş ve ihale mevzuatı gibi zengin bir malzeme ile eseri inşa etmeye çalıştık. Anadolu coğrafyasının bin yıllık birikiminden damıtılmış sözlerden olan “ el işlemez engez (araç, malzeme) işler” sözü bağlamında, malzememiz zengin olunca eserin de fikir dünyasına katkı sağlayacağını ümit etmekteyiz.

2017 yılında ilk baskısını yaptığımız bu çalışmamız; daha sonra yüklenici firma işçilerinin kamuda istihdamını düzenleyen 696 sayılı KHK’nın ihdası ve bu KHK ile birlikte zaman içerisinde uygulamada oluşan sorunlarına yönelik görüşlerimizi yansıtma ihtiyacı nedeniyle gerekli güncellemeler yapılarak yeniden okuyucunun faydalanılmasına sunulmuştur.

Barkod : 9786257277037

Yayın Tarihi : 2020 Ekim

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 2

Sayfa Sayısı : 174

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?