• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Kişisel Verilerin Korunması Alanında Yeni Gelişmeler Sempozyumu

Kişisel Verilerin Korunması Alanında Yeni Gelişmeler Sempozyumu

Kişisel Verilerin Korunması Alanında Yeni Gelişmeler Sempozyumu

5 Aralık 2019

55,00 ₺ 46,50 ₺

Günümüzde, gerek devlet kurumları ve gerekse özel kuruluşlar, bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin de verdiği olanaklarla yüz binlerce kişiye ilişkin çeşitli bilgilere rahatlıkla ulaşabilmekte, elde edilen bu bilgileri, kişilerin rızası olmamasına rağmen kolaylıkla işleyebilmekte ve nakledebilmektedirler. Kişilerin rızası hilafına kullanılan bu bilgiler, öngörülemez mağduriyetlere sebebiyet vermektedir. Bu durum, ulusal ve ulusal üstü düzeyde kişisel verilerin korunması için devletlere yükümlülükler getirmiştir.

Kişisel verilerin korunması anlayışı, modern dönemin en önemli olaylarından birini oluşturmaktadır. 1970’li yıllardan beri batı ülkelerinde, kişisel verilerin korunmasına yönelik hem öğretide ileri sürülen görüşlere hem de yasal mevzuat düzeyinde düzenlemelere rastlanmaktadır. Türkiye’de 2000’li yıllar sonrasında kişisel verilerin korunmasına dair tartışmalara rastlanmaktadır. Bütün bunların neticesinde 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Türkiye’de bütün bu beklentilere kısmen cevap vermiştir. Bu Kanun’dan iki yıl sonra AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) 25 Mayıs 2018'de yürürlüğe girmiştir.

2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kurumsal bir iç yapı öngörmektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kurulu, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri doğrultusunda seçilip, 2017 yılı başlarında göreve başlamıştır. Kurul’un 30 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanın Veri Sorumluları Sicili Hakkında Yönetmeliği, veri sorumlularına kayıt yükümlülüğü öngörmektedir. Kurul’un 19.07.2018 tarih ve 2018/18 nolu kararı ile VERBİS sistemi yürürlüğe konulmuştur. Buna göre kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişiler, veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline kaydolmak zorundadır. İlgili kararda, gerçek veya tüzel kişilerin ne zamana kadar kayıt işlemini gerçekleştirecekleri hüküm altına alınmıştır. Bu kararı takip eden kararlarda ise; gerçek veya tüzel kişilerin kayıt işleminin gerçekleştirilmesi sürelerinin uzatıldığı görülmektedir.

2019 yılı yaz döneminde, Anadolu Üniversitesi Sektör ve Sivil Toplum İşbirliği Koordinatörlüğü üzerinden Hukuk Fakültesi Dekanlığına, Eskişehir Sanayi Odası’nın KVKK’ya sicil kaydı öncesinde, bilgilendirme amaçlı, Kişisel Verilerin Korunması Sempozyumu organize etme teklifi geldi. Teklifin bizler için en cazip tarafı, sempozyum masraflarının Eskişehir Sanayi Odası tarafından üstlenilmesi idi. Bunun üzerine kısa zamanda bir organizasyon yaparak, güncel bir konu olan kişisel verilerin korunması konusunda bir sempozyum hazırladık.

Barkod : 9786257656597

Yayın Tarihi : 2021 Mart

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 211

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?