• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Marka Haksız Rekabet ve Telif Suçları

Marka Haksız Rekabet ve Telif Suçları

Uygulamada

Marka Haksız Rekabet ve Telif Suçları

  • Fiyatı 94,00 ₺

6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 6102 Sayılı TTK ışığında

Güncel İçtihatlarla

Açıklamalı - İçtihatlı

Marka Hakkının Cezai Koruması

Telif Hakkı Ve Cezai Koruması

Haksız Rekabet Suçu

Bandrol Uygulaması

Bandrol Suçları

7. Cd İçtihatları

11. Hd İçtihatları

19. Cd İçtihatları

Sınai Mülkiyet Hakları

Bilirkişilik Kurumu

Telif hakları, marka ve haksız rekabete ait hukuk düzenlemeleri, değişen hukuk ve ekonomi dünyasının değişim ve gelişimi gösteren yasal yüzlerindendir. Ticari hayatın ve yaratıcılık gerektiren eğlence ekonomisinin hukuki çerçeveleri olan 5846 Sayılı Kanun, 6102 Sayılı TTK ve 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu düzenlemelerinin somut uygulamasına dair kaynak gereksinimi sürmektedir. Özellikle, telif hukukumuzun anlaşılıp uygulanması güçlükler arz eden yapısı, yardımcı kitaplara gereksinim doğurmaktadır.

Fikri ve sınai hakların korunması alanında gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri ve özellikle 10.01.2017’de yürürlüğe giren 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun yenilikleri bu alana ilişkin uygulamayı güçleştirmiştir. Hak sahipleri ve muhatapları olan ihlalle suçlananların, yasa karşısındaki statülerini bilmeleri ve uygun strateji izlemeleri açısından; sınai mülkiyet korumasının güncel cezai panoramasını veren, uygulamaya yardımcı bir kitap gereksinimi doğmuştur.

Kitapta önce, Fikri Mülkiyet Hukukunun temel kavramları ve fikri mülkiyet haklarının tarihçesi hakkında bilgiler verilmiş, sınai haklar ve ayırt edici işaretler tanıtılmıştır. Kitabın ana teması ise; marka hakkı ve telif hakkının cezai korumasıdır. Bunun yanında haksız rekabet suçu da ele alınmıştır.

Öte yandan, bu kitabın yazarı olarak, sınai mülkiyetin patent ve tasarım alanında cezai olarak korunması fikrinin pek de organik bir fikir olmadığı ve Ceza Hukuku’nun temel ilkeleri ile bağdaşmadığı kanaatindeyim. Nitekim 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu, bu hakların cezai korumasını öngörmüş değildir.

Kitabın sonraki bölümünde; marka hakkı, markanın kazanılması, işlevleri ve türleri ele alınmış ve markaya ilişkin hukuki korumanın ilkelerine değinilmiştir. Bu hukuki yönler, cezai korumada, bağlantılı süreçler için belirleyici olabilmekte ve bekletici sorun bakımından önemli sonuçlar doğurmaktadır.

Bir diğer temel konu olan; telif hakkı koruması ve özellikle eser sahibi, bağlantılı hak sahibi ve mali hak sahiplerinin haklarının cezai koruması ve bandrol zorunluluğunun ihlali ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Daha sonra; usule ilişkin konular ve bu alandaki bilirkişilik kurumu, Bilirkişilik Kanunu, HMK ve CMK hükümleri çerçevesinde, ele alınmıştır. Bu alandaki son içtihatlara da yer verilerek, uygulamacılara destek olabilecek bilgiler eklenmiştir.

Son olarak; fikri ve sınai haklarla iç içe veya bağlantılı olarak sıkça karşılaşılan, 6102 Sayılı TTK ile önemli değişiklilere uğrayan haksız rekabet koruması ve cezai yönleri ele alınmıştır.

Kitap; eser sahiplerine, marka sahibi kişi ve işletmeler ile vekillerine, hakim ve savcılara, Kültür Bakanlığı’nın uzmanlarına, Denetim ekipleri ve uzman kolluk güçlerine yararlı bir kaynak olması dileğiyle sade bir dille hazırlanmıştır.

Barkod : 9786053001850

Yayın Tarihi : 2017 Mayıs

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 3

Sayfa Sayısı : 390

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?