• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Otopsi

Otopsi

Türk, Alman ve İsviçre Hukukunda

Otopsi

  • Fiyatı 50,00 ₺

Türk, Alman ve İsviçre Hukukunda Otopsi adlı monografik çalışmamızda, ceset üzerinde delil elde etme amaçlı bilimsel tetkikler ele alınmıştır. Otopsi raporları, ölüm olaylarına bağlı ceza soruşturma ve kovuşturmaları bakımından son derece önemli delillerdir. Ancak hukuki açıdan otopsi üzerinde çok durulmamakta, daha çok tıbbi bakımdan ve hekimler tarafından süreç yürütülmektedir. Çalışmamızda ceza muhakemesi yönüyle otopsi ele alınacaktır.

Otopsi ile ilgili uluslararası belgelerde de düzenlemeler mevcuttur. Çünkü dünya ölçeğinde insan hayatına yapılan keyfi müdahalelerin tespiti ve önlenmesi bakımından otopsi delili hayati öneme sahiptir. Bu doğrultuda BM bünyesinde Minnesota Protokolünde model otopsi düzenlemesi yapılmıştır. Çalışmada bu protokol değerlendirilecektir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında yaşama hakkının usuli boyutu çerçevesinde otopsiye önem verilmektedir. Mahkeme Minnesota Protokolüne uygun gerçekleştirilmeyen otopsileri yaşam hakkının usuli boyutu çerçevesinde ele almaktadır. Kitap içeriğinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu yöndeki kararları ayrıntılı şekilde ele alınacaktır.

Türk Hukuku açısından otopsi CMK. da düzenlenmekle birlikte diğer kanunlarda ve ikincil düzenlemelerde de otopsi ele alınmaktadır. Türk hukukundaki düzenlemeler ve sonrasında Alman Hukukundaki düzenlemeler ve en son İsviçre Hukukundaki düzenlemeler ele alınacaktır.

Barkod : 9786257656054

Yayın Tarihi : 2021 Şubat

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 185

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?