• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Tasarrufun İptali Davaları

Tasarrufun İptali Davaları

Tasarrufun İptali Davaları

  • Fiyatı 85,00 ₺
Ülkemizde son yıllarda ticari hayatın gelişmesi ve ardı ardına yaşanan ekonomik kriz ortamları borçluların borçlarını ödememek maksadıyla alacaklılarından mallarını kaçırmak için yeni ve farklı yollar denemeleri sonucunu doğurmuştur. Bu maksatla borçlular muvazaalı (dolanlı-hileli) yollar kullanarak gerçekte borçludan mal kaçırmak iradesiyle, görünüşte birtakım işlemlerle mallarını güvendikleri kişilere devredebilmektedirler. İşte gelişen sosyal ve ekonomik ilişkiler içinde her gün yeni bir yöntemle alacaklıdan mal kaçırma amacıyla kötüniyetle yapılan bu işlemlerin butlanına hükmettirmek suretiyle alacaklıların haklarına kavuşma imkanının sağlanması tasarrufun iptali davalarının ana hedefidir.
Bu tür davalar yaşanan dinamik süreç içeresinde sürekli olarak artış göstermektedir. Buna paralel olarak uygulamada Yargıtay'ın bu konudaki güncel görüş ve içtihatlarının bilinmesi büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. İşte bu ihtiyacın karşılanmasına bir nebze katkıda bulunabilmek amacıyla bu kitabı hazırlamaya karar verdik.
Tasarrufun iptali davaları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanuna veya 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanuna dayalı olarak açılabilmektedir.
Borçlunun, alacaklıya olan borcunu ödememek için mallarını üçüncü kişilere devretmesi karşısında alacağını tahsil edemeyen alacaklı tarafından anılan davaların açılması yoluna gidilmektedir.
Kitap üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; 2004 sayılı İcra Ve İflas Kanunu’ndan Kaynaklanan Tasarrufun İptali Davaları, ikinci bölümde; İflasta Tasarrufun İptali Davaları, üçüncü bölümde; 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’dan Kaynaklanan Tasarrufun İptali Davaları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Hangi işlemlerin tasarrufun iptali davasına konu olabileceği veya hangilerinin konu edilemeyeceği kitabın ilk konuları arasında ele alınarak meslektaşlara kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.
Konuların açıklaması yapıldıktan sonra konu ile ilgili Yargıtay’ın yerleşmiş kararlarına yer verilmiştir.
Kitabın sonunda yer alan -Kavram Arama Cetveli (İndeksi)- ile konuların kitaptaki yerlerinin kolay bir şekilde bulunması amaçlanmıştır.

Barkod : 9786051468037

Yayın Tarihi : 2016 Ocak

Kapak Türü : Ciltli

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 592

Ebat : 17x25

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?