• SEPETİM :

    0 ürün - 0,00 ₺

Türk İş Hukukunda Kısa Çalışma

Türk İş Hukukunda Kısa Çalışma

Türk İş Hukukunda Kısa Çalışma

ile Salgın Hastalık Halinde Uygulanan Diğer Hukuki Kurumlar

65,00 ₺ 55,00 ₺

Ekonomik dalgalanmalar ve istikrarsızlıkların süreklilik niteliği kazandığı günümüz koşullarının, çalışma yaşamında yarattığı yeni riskler çerçevesinde, işin ve işyerinin sürekliliğinin korunmasına yönelik olarak, iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku alanında yeni araçlar geliştirildiğini görüyoruz.

Kısa çalışma bu anlamda, iş ve sosyal güvenlik hukukunun en dinamik kurumlarından biri olma niteliğini kazanmıştır. Diğer yandan pandemi sürecinde yeni yasal düzenlemelerle iş ve sosyal güvenlik hukukuna yeni araçlar getirilmiştir.

İş hukukunda yasal düzenlemelerle getirilen haklar kadar işçiler ve işverenler açısından yerinde ve amacına uygun kullanımının sağlanması da önemlidir. Bu anlamda, yasal düzenlemelerin amaçlarına uygun olarak uygulanmasının denetimi ve söz konusu hakların taraflara zamanında sağlanması da ön plana çıkmaktadır.

Getirilen yasal düzenlemelerin pandeminin ekonomik yaşama ve çalışma yaşamına olumsuz etkilerinin hafifletilmesine hizmet edeceğini umuyor ve söz konusu kurumların yerinde ve zamanında uygulanmasına katkı sağlayan ilgili kurum ve ilgili görevlilere katkıları için de ayrıca şükran duyuyorum.

Bu süreçte, uygulamanın yerindeliğinin denetlenmesine katkı yapmakla görevli bir iş müfettişi olarak, yasal düzenlemelerin boşluklarını ve uygulamanın aksaklıklarına ilişkin tespit ve görüşlerimi paylaşmayı bir görev bildim. Genç meslektaşlarımın da yazınsal alana önemli katkılar yapacağına inanıyorum.

Yasal düzenlemelerin aksaklıklarının, tarafların arasında sosyal adalet temelinde çözümlenmesi, iş hukukunun temel ilkeleri çerçevesinde işçinin ve istihdamın korunmasına hizmet edecek şekilde giderilmesi, en büyük temennimdir.

Barkod : 9786257088473

Yayın Tarihi : 2020 Haziran

Kapak Türü : Karton Kapaklı

Kağıt Türü : I.Hamur

Baskı Sayısı : 1

Sayfa Sayısı : 246

Ebat : 16x23,5

Takım :

Dili : Türkçe

Ekler :

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
  • Kötü
  • İyi

Kampanya ve duyurularımızdan haberdar olmak ister misiniz?